Tutvu meie sügishooajaga!

PÖFF 08.11-24.11.2024

Tere tulemast 28. Pimedate Ööde filmifestivalile! 🐺
Festival toimub: 8.-24.novembril,
kinosaalid avatakse Tallinnas ja Tartus.

Peagi rohkem infot selle aasta festivali, filmiprogrammi ja ürituste kohta.

Meid leiad:
🐺 PÖFFi veebileht: www.poff.ee
🐺 Facebook & Instagram: @tallinnblacknightsff
🐺 X: @TallinnBNFF
🐺 PÖFF TV: youtube.com/@tallinnblacknightsff
🐺 Pildid: flickr.com/photos/poffihunt
 
PÖFFi alafestivalid:
🐺 Just Film, 8.-24.november: www.justfilm.ee
🐺 PÖFF Shorts, 8.-20. november: www.shorts.poff.ee
🐺 Industry@Tallinn & Baltic Event, 14.-22.november: www.industry.poff.ee
Kohtume kinos!

----------------------------------------------------------------

EESTI ESMASPÄEVAD
Jäi mõni Eesti filmi kinos nägemata? Pole hullu, sest me näitame erinevaid Eesti filme uuesti meie ekraanidel iga esmaspäeva õhtul.

04.11 Tõde ja õigus
25.11 Hukkunud Alpinisti hotell

-------------------------------------------------------------

DOSTOJEVSKINO
 

Novembris täitub 203 aastat ühe inimkonna ajaloo suurima kirjaniku Fjodor Dostojevski sünnist ning maailmakuulsa romaani “Kuritöö ja karistus” ilmumisest möödub 158 ja Dostojevski loomingust vahest kõige iseloomulikuma romaani “Idioot” ilmumisest möödub 156 aastat.

 

Lisaks sellele, et Dostojevski teosed on kõige loetumate hulgas, võib teda nimetada ka üheks enim filmitud kirjanikuks. Ekraniseeringute arvult on ta klassikute seas esikolmikus. Seetõttu tähistame Dostojevski loomingut programmiga DOSTOJEVSKINO, mille raames linastuvad sügisel “Kuritöö ja karistus” ning “Idioot” põhjal valminud filmid Soomest, Kasahstanist, Jaapanist, Venemaalt ja Eestist.

Akira Kurosawa “Idioot“ (Jaapan, 1951) -  29.10 kell 19:00 - linastub uuesti novembris/detsembris

Aki Kaurismäki “Kuritöö ja karistus” (Soome, 1983) - 30.10 kell 19:00- linastub uuesti novembris/detsembris

Lev Kulidžanovi “Kuritöö ja karistus“ (NSVL, 1969) - 35mm - linastub novembris/detsembris

Darežan Omirbajevi “Tudeng” (Kasahstan. 2012) - linastub novembris/detsembris

Rainer Sarneti “Idioot” (Eesti, 2011) - linastub novembris/detsembris

Takuya Igarashi “Bungo Stray Dogs: Dead Apple” (Jaapan, 2018) - linastub novembris/detsembris


Jälgi üritust ka FACEBOOKIS.
--------------------------------------------------------------

EESTI FILMI ÕHTU

Uue kodumaise filmi esmalinastus koos tegijatega

Üritustesari EESTI FILMI ÕHTU toob publikuni uue kodumaise filmi, mille juhatavad sisse filmiga seotud inimesed ja/või filmis osalenud näitlejad. Parim võimalus uue kodumaise filmi nautimiseks!

 

29.11 “Mind on kaks”
31.01 “Pikad paberid

 

-------------------------------------------------------------

DAAMIDE VALIK

Igakuine kinoõhtu meie naispublikule

 

DAAMIDE VALIK on kinoõhtu, mis leiab aset kord kuus neljapäeviti. Sel õhtul esilinastub Artises uus film, mis ühel või teisel moel naispublikut puudutab. Igal juhul ootab ees meeleolukas õhtu, mis algab tervitusjoogiga kohvikus ning jätkub filmi sissejuhatusega õhtu külalise osavõtul.

 

10.12 "Rakett” (Ohjus)

“Rakett” on stiilne kaheksakümnendate tragikomöödia, mis on valminud Soome-Eesti koostöös. Tuumateadlase, maailmalõpu kuulutaja rollis võib näha ekraanil näha meie Tiina Tauraitet, lisaks on Eestist ka operaator Meelis Veeremets, grimmikunstnik Kaire Hendrikson ja produtsendid Johanna Maria Paulson ja Evelin Penttilä Stellar Filmist. Film esilinastus mainekal Göteborgi filmifestivalil ja võitis parima peanäitleja auhinna.

13.12 "Kõrvaltuba" (The Room Next Door)

Ingrid (Julianne Moore) ja Martha (Tilda Swinton) olid nooruspõlves head sõbrad ja töötasid koos samas ajakirjas. Ingridist sai hiljem autobiograafiline kirjanik, samas kui Martha hakkas sõjakorrespondendiks, ning erinevad eluteed viisid neid lahku. Aastaid pärast sideme katkemist kohtuvad nad taas - ekstreemses, ent kummaliselt armsas olukorras. “Kõrvaltuba” võitis 2024. aasta Veneetsia filmifestivali peapreemia Kuldlõvi.

-------------------------------------------------------------

ARTISE ANIMEÕHTU

Tunnustatud ja erilise Jaapani animatsiooni filmiõhtu.

Üritustesari ANIME ÕHTU toob kord kuus publikuni ühe Jaapani või aasia animeeritud filmi, millele eelneb sissejuhatus ja tore mälumäng. Parim võimalus anime filmi nautimiseks!

 

01.11 Osamu Tezuka’s “Metropolis” (2001). Rež. Rinatro

Üks parimaid animeeritud filme, mida ma olen kunagi näinud - Roger Ebert. Filmi loomine võttis 5 aastat ning sellest kujunes 2001. aastaks üks kallimaid Jaapani animefilme, ületades isegi 1988. aasta filmi Akira, mille looja oli ka Metropolis stsenarist.

06.12 Final Fantasy VII: Advent Children Complete (2006). Rež. Tetsuya Nomura

"Advent Children" on oluline teos, kuna see esindab visuaalset ja tehnoloogilist innovatsiooni animatsiooni maailmas. Kõrgema kvaliteediga graafika, keerukamad lahingustseenid ja süvenenud narratiiv aitavad luua kogemuse, mis ületab traditsioonilise videomängu adaptsiooni piire, tuues kaasa täiuslikult tasakaalustatud segu nostalgiast ja uuenduslikkusest.

10.01 Tekkonkinkreet (2006). Rež. Michael Arias, Hiroaki Andô

"Tekkonkinkreeti" tegevus toimub aardekülas (Treasure Town), kus kaks tänavalast võitlevad jõukudega, kes üritavad nende territooriumi enda kontrolli alla saada. Filmi lavastajaks on üks väheseid Jaapani animetööstuses töötanud Michael Arias.

"Tekkonkinkreet" on visuaalselt nõiduslik adaptsioon Taiy Matsumoto samanimelisest mangast. Stuudio 4C on animetööstuses tuntud oma ebatraditsioonilise visuaalse stiili poolest. "Tekkonkinkreet"is saab Matsumoto haarav visioon uue elu stuudio kaudu, mille äärmiselt detailirohked taustad kõrvutatakse lihtsate kujunditega, et hõlbustada sujuvat animatsiooni tegelaste animeerimisel.

--------------------------------------------------------

ARTIŠOKK AHVATLEB

Huvitav film minevikust ja filmist inspireeritud vestlus

2021. aastal alguse saanud üritustesari "Artišokk ahvatleb" on oma nime saanud Artise kinoklubi järgi ning sisaldab üht mõtteid ja küsimusi tekitavat väärt filmi minevikust ning külalisi.

 

31.10 1984” (Nineteen Eighty-Four, 1984). Rež. Michael Radford
4K versioon

George Orwelli (1903–1950) hoiatav  düstoopiaromaan „1984“ ilmus esmakordselt 1949. aastal. Futuristlik maailm, kus pole pääsu iga liigutust jäädvustavatest ekraanidest, on meile aina usutavamaks saanud ja teose mõju on ajaga üha kasvanud. Linastub Richard Burtoni viimaseks jäänud filmi restaureeritud versioon.

 

07.11 “Shawshanki lunastus” (The Shawshank Redemption, 1994). Rež. Frank Darabont
4K versioon. 

Tänavu 30. aastapäeva tähistav draama on üks parimaid filme läbi aegade. Nüüd, kus filmist on valminud aastapäeva puhul uus 4K restaureering on viimane aeg näidata seda meistriteost taaskord suurelt ekraanilt.

 

12.12 “Nosferatu - õuduste sümfoonia” (Nosferatu – Eine Symphonie des Grauens, 1922). Rež. F. W. Murnau

19.12 “Nosferatu – öö fantoom” (Nosferatu: Phantom der Nacht, 1979). Rež. Werner Herzog 

Detsembris linastub kinodes Murnau "Nosferatu" kolmas uusversioon, mistõttu toome suurele ekraanile tagasi nii Murnau originaalse nägemuse, mis on juba 102 aastat vana, kui ka Werner Herzogi uusversiooni Klaus Kinskiga. Sellega anname võimaluse näha kinos ühte olulisemat õudusfilmi läbi aegade ning Herzogi meisterlikku nägemust aastast 1979.

--------------------------------------------------------

ARTISE LASTEHOMMIK

Kinohommik kogu perele, vahva tegevus lastele

ARTISE LASTEHOMMIK on kuni 12-aastastele lastele ja kogu perele mõeldud kinohommik. Sel hommikul linastub Artises uus koguperefilm, pärast mida saavad lapsed teha midagi põnevat.

 

10.11 "Seiklus imemetsas" (Into Wonderwoods)


Maadeuurijaks saada sooviv Angelo unistab imelistest seiklustest, mida ta suureks saades ette võtab. Ühel päeval sõidab ta perega vanaemale külla, kuid juhtub nii, et vahepeatuses ununeb ta maha ning nii otsustab Angelo ette võtta oma esimese tõelise retke ja seda läbi ühe korraliku Imemetsa, mis on täis müütilisi tegelasi ja erinevaid seiklusi.'

01.12 “Loomade jõululood” (Le grand noël des animaux)

 

Need on lummavad lood, kus imed ärkavad ellu! Laske sel luulelisusel tuua oma südamesse võluväge ja viia teid maailma, kus Jõulumaagia ei tunne piire.

--------------------------------------------------------

AINULT FRIIKIDELE

Filmiklassika peavoolust kõrvale jäävaid meistriteoseid tutvustav sari naaseb, kuid veidi uues kuues.

 

 

05.11 "Babaduuk" (The Babadook, 2013)

Film, mis vallutas 2014. aastal Sundancei festivali publiku südamed ja mis oli ka samal aastal HÕFFil üks armastatumaid linateoseid, kujunes 2017. aastal tänu internetile ka nö. kväärikooniks ning see Jennifer Kenti lavastatud feministlik õudusfilm on tänase päevani kohustuslik kõikidele žanrifännidele.

11.12 "Tubli kutsa" (Good Boy, 2022)

Viljar Bøe "Tubli kutsa" (Good Boy) on film, mis mängib oskuslikult vaataja ootuste ja tajudega, luues pingelise ja häiriva atmosfääri, mis püsib kaua pärast filmi lõppu. See Norra psühholoogiline põnevik segab tegelikkust ja õudust, tuues esile küsimused identiteedist, normaalsuse piiridest ja sellest, kui kaugele inimesed on valmis minema oma kinnisideede ja fantaasiate nimel. "Tubli kutsa" on kaasaegne õuduslugu, mis ühendab minimalistliku stiili ja sügava emotsionaalse pingega, luues filmi, mis on samaaegselt jahmatav ja intrigeeriv.

15.01 "Märtrid" (Martyrs, 2008)

Pascal Laugieri "Märtrid" (Martyrs) on üks kaasaegse õuduskino kõige šokeerivamaid ja intensiivsemaid filme, mis viib vaatajad äärmuslikule teekonnale läbi füüsilise ja vaimse piinamise. See prantsuse uuslainelise õuduse meistriteos astub üle tavapärase õudusfilmi piiride, pakkudes mitte ainult hirmutavat ja verist vaatemängu, vaid ka sügavat ja keerukat uurimust kannatuste, ohvrite ja eksistentsiaalse tähenduse kohta. "Märtrid" on film, mis provotseerib, jättes vaatajad mõtlema selle üle, mida tähendab tõeline valu ja ohverdus.