Tutvu meie sügishooajaga!
02.09 - Nähtamatu võitlus
09.09 - O2
16.09 - Õiglus - külas režissöör Toomas Aria.
23.09 - Õiglus 2 - külas režissöör Toomas Aria.
30.09 - Vasaku jala reede
-------------------------------------------------------------
EESTI FILMI ÕHTU
Uue kodumaise filmi esmalinastus koos tegijatega
Üritustesari EESTI FILMI ÕHTU toob publikuni uue kodumaise filmi, mille juhatavad sisse filmiga seotud inimesed ja/või filmis osalenud näitlejad. Parim võimalus uue kodumaise filmi nautimiseks!
18.09 “Emalõvi”. Rež. Liina Trishkina-Vanhatalo
Helena on jõuline ja tõhus naine, kogenud kiirbiarst, kellele elu praktiliste pisiasjadega toimetulek raskusi ei valmista. Oma töö tõttu on Helena hästi kursis ka sellega, mis toimub suletud uste taga ja ööpimeduse varjus. Aga see, et ta on emana oma tütre Stefi juba ammu emotsionaalselt hüljanud, jääb märkamatuks.
03.10 “Anett”. Rež. Kaupo Kruusiauk
Režissöör Kaupo Kruusiaugu dokumentaalfilm maailma teiseks reketiks tõusnud Eesti edukaimast tennisistist Anett Kontaveidist linastub.
25.10 “Kelly – kellegi teise unistus“. Rež. Helen Lõhmus ja Leana Jalukse
Dokumentaalfilm freestyle suusatajast, olümpiapronksist, maailmameistrist ja mitmekordsest X Gamesi võitjast Kelly Sildarust.
-------------------------------------------------------------DAAMIDE VALIK
Igakuine kinoõhtu meie naispublikule
DAAMIDE VALIK on kinoõhtu, mis leiab aset kord kuus neljapäeviti. Sel õhtul esilinastub Artises uus film, mis ühel või teisel moel naispublikut puudutab. Igal juhul ootab ees meeleolukas õhtu, mis algab tervitusjoogiga kohvikus ning jätkub filmi sissejuhatusega õhtu külalise osavõtul.
26.09 “Marcello Mio”
Chiara Mastroianni on Prantsusmaal hinnatud näitleja ning ühtlasi on ta kuulsate vanemate Marcello Mastroianni ja Catherine Deneuve'i tütar. Ühel suvel otsustab Chiara hakata elama oma „isa kingades“.
10.10 “Kafka teine armastus” (The Glory of Life)
Tänu armastuse väele on Franz Kafka viimane eluaasta tema kõige õnnelikum aeg. Ta pole kunagi varem saanud endale lubada intiimseid hetki, sest põeb tuberkuloosi ja sõltub teda ülal pidavast perekonnast. Kuid elukogenud Dora Diamant aktsepteerib teda just sellisena, nagu ta on. Nad kohtuvad 1923. aastal Läänemere rannikul, kus mees on taastumas ja naine töötab Juudi Rahvakodus.
28.11 “"Kõrvaltuba”
Emotsionaalne ja mitmekihiline Pedro Almodóvari draama, peaosades Tilda Swinton ja Julianne Moore
-------------------------------------------------------------ARTISE ANIMEÕHTU
Tunnustatud ja erilise Jaapani animatsiooni filmiõhtu.
Üritustesari ANIME ÕHTU toob kord kuus publikuni ühe Jaapani või aasia animeeritud filmi, millele eelneb sissejuhatus ja tore mälumäng. Parim võimalus anime filmi nautimiseks!
06.09 “Sõnade aed” (The Garden of Words, 2013)
Tänapäeva ühe juhtiva animaatori, hittide „Sinu nimi on …“ ja „Tüdruk, kes muutis ilma“ looja Makoto Shinkai klassikaline romantiline animafilm,
20.09 “Paprika” (2006). Rež. Satoshi Kon
"Paprika" (2006) on varalahkunud Jaapani meistri Satoshi Koni (Ükskord Tokyos, Perfect Blue, Aastatuhande näitlejatar, Mälestused) viimaseks jäänud film.
18.10 “Tekkonkinkreet” (2006). Rež. Michael Arias, Hiroaki Andô
Filmi tegevus toimub aardekülas (Treasure Town), kus kaks tänavalast võitlevad jõukudega, kes üritavad nende territooriumi enda kontrolli alla saada. Filmi lavastajaks on üks väheseid Jaapani animetööstuses töötanud Michael Arias.
01.11 Osamu Tezuka’s “Metropolis” (2001). Rež. Rinatro
Üks parimaid animeeritud filme, mida ma olen kunagi näinud - Roger Ebert. Filmi loomine võttis 5 aastat ning sellest kujunes 2001. aastaks üks kallimaid Jaapani animefilme, ületades isegi 1988. aasta filmi Akira, mille looja oli ka Metropolis stsenarist.
--------------------------------------------------------
ARTIŠOKK AHVATLEB
Huvitav film minevikust ja filmist inspireeritud vestlus
2021. aastal alguse saanud üritustesari "Artišokk ahvatleb" on oma nime saanud Artise kinoklubi järgi ning sisaldab üht mõtteid ja küsimusi tekitavat väärt filmi minevikust ning külalisi.
12.09 "Ohverdus" (Offret). Rež. Andrei Tarkovski
Andrei Tarkovski viimaseks jäänud film, Rootsis valminud “Ohverdus” linastus 1986. aasta maikuus ning sama aasta detsembri lahkus meie hulgast Tarkovski. Tänavu tähistatakse filmi 38. aastapäeva, mistõttu nüüd parim aeg see meistriteos taas suurele ekraanile tuua.
17.10 “Leon” (Léon: The Professional, 1994) - 4K versioon
24.10 “Viies element” (The Fifth Element, 1997) - 4K versioon
Legendaarse prantsuse režissööri Luc Bessoni kaks kõige kuulsamat filmi said mõlemad 4K restauratsiooni osaliseks. “Leon” tähistab tänavu 30. aastapäeva ning “Viies element” 27. aastapäeva.
31.10 “1984” (Nineteen Eighty-Four, 1984). Rež. Michael Radford - 4K versioon
George Orwelli (1903–1950) hoiatav düstoopiaromaan „1984“ ilmus esmakordselt 1949. aastal. Futuristlik maailm, kus pole pääsu iga liigutust jäädvustavatest ekraanidest, on meile aina usutavamaks saanud ja teose mõju on ajaga üha kasvanud. Linastub Richard Burtoni viimaseks jäänud filmi restaureeritud versioon.
07.11 “Shawshanki lunastus” (The Shawshank Redemption, 1994). Rež. Frank Darabont
Tänavu 30. aastapäeva tähistav draama on üks parimaid filme läbi aegade. Nüüd, kus filmist on valminud aastapäeva puhul uus 4K restaureering on viimane aeg näidata seda meistriteost taaskord suurelt ekraanilt.
05.12 “Nosferatu” (Nosferatu – Eine Symphonie des Grauens, 1922). Rež. F. W. Murnau
19.12 “Nosferatu” (Nosferatu: Phantom der Nacht, 1979). Rež. Werner Herzog Detsembris linastub kinodes Murnau Nosferatu kolmas uusversioon, mistõttu toome suurele ekraanile tagasi nii Murnau originaalse nägemuse, mis on juba 102 aastat vana, kui ka Werner Herzogi uusversiooni Klaus Kinskiga. Sellega anname võimaluse näha kinos ühte olulisemat õudusfilmi läbi aegade ning Herzogi meisterlikku nägemust aastast 1979.
--------------------------------------------------------
ARTISE LASTEHOMMIK
Kinohommik kogu perele, vahva tegevus lastele
ARTISE LASTEHOMMIK on kuni 12-aastastele lastele ja kogu perele mõeldud kinohommik. Sel hommikul linastub Artises uus koguperefilm, pärast mida saavad lapsed teha midagi põnevat.
29.09 “Elli ja ta kollidetiim” (Elli and her Monster Team)
Ellie on kõige tavalisem helesinise värvusega kummitustüdruk. Ta on 13-aastane ja tema peamine unistus on saada suur ilus pere ja mitte kunagi, mitte kunagi kedagi hirmutada.Lõbus animafilm kogu perele erakordsest julgusest, sihikindlusest ja unistuste täitumisest, mis aitab leida mitte ainult parimaid sõpru, vaid ka tõelise perekonna,
06.10 “Lincessa. Metsa saladused” (Lincessa: The Silences of the Forest)
Linaloo peategelane on iseseisev ja ettevõtlik kolmeaastane põhja-ilves nimega Lincessa. Film linastub eesti keeles ja sobib vaatamiseks kogu perele.
01.12 “Loomade jõululood” (Le grand noël des animaux)
Need on lummavad lood, kus imed ärkavad ellu! Laske sel luulelisusel tuua oma südamesse võluväge ja viia teid maailma, kus Jõulumaagia ei tunne piire.
--------------------------------------------------------
AINULT FRIIKIDELE
Filmiklassika peavoolust kõrvale jäävaid meistriteoseid tutvustav sari naaseb, kuid veidi uues kuues.
25.09 “Naisvang #701: Scorpion” (Female Prisoner 701: Scorpion, 1972)
Esimene film klassikalisest Jaapani exploitation filmiseeriast, mis räägib naisvang Nami Matsushimast. Ka Quentin Taratino filmie mõjutanud seeriasse kuuluvad veel Female Prisoner Scorpion: Jailhouse 41, Female Prisoner Scorpion: Beast Stable, Female Prisoner Scorpion: 701's Grudge Song.
23.10 “Püha mägi” (Holy Mountain, 1973)
Kultusrežissöör Alejandro Jodorowsky veelgi kultuslikuma filmi aluseks on Hispaania keskaegse müstiku Johannese tekst, mis räägib Carmeli mäkketõusust ning sürrealist Rene Daumali romaan "Mount Analogue”.
05.11 "Babaduuk" (The Babadook, 2013)
Film, mis vallutas 2014. aastal Sundancei festivali publiku südamed ja mis oli ka samal aastal HÕFFil üks armastatumaid linateoseid, kujunes 2017. aastal tänu internetile ka nö. kväärikooniks ning see Jennifer Kenti lavastatud feministlik õudusfilm on tänase päevani kohustuslik kõikidele žanrifännidele.
------------------------------------------------------------
PEETER SIMM - 70+1
T 24.09 kl.19
TASUTA
“Ideaalmaastik” (1980) – 35mm
R 27.09 kl.19
TASUTA
“Inimene, keda polnud” (1990) – 35mm
K 02.10 kl.19
Lühifilmide programm: “Tätoveering” (1977) ja “Aida” (1999)
T 08.10 kl.19
“Head käed” (2001)
T 15.10 kl.19
“Üksik saar” (2012)
------------------------------------------------------------------
Ülo Pikkovi filmide eriseanss 19.09
Ülo Pikkov (1976) on rahvusvaheliselt tunnustatud filmitegija, produtsent ja õppejõud. Pikkov on raamatu “Animasoofia, teoreetilisi kirjutisi animatsioonfilmist” (2011) autor. 2018. aastal omandas Eesti Kunstiakadeemias doktorikraadi tööga „Anti-animatsioon: Ida-Euroopa animatsioonfilmi eripära” ning täna töötab ta samas asutuses animatsioonfilmi professorina. Pikkov on Eesti Kinoliidu ning Ameerika Filmikunsti ja Filmiteaduste Akadeemia liige.
Õmblusmasin (17’ / eksperimentaalfilm) 2024
Taaskohtumine (14' / lamenukkfilm) 2021
Kilpkonn ja jänes (9' / dokumentaalfilm) 2020
Lahti laskmise lugu (11' / eksperimentaalfilm) 2017
Tühi ruum (10' nukufilm) 2016
TIK-TAK (10’ / nukufilm) 2014
Keha mälu (11’ / nukufilm) 2011
The End (6' eksperimentaalfilm) 2013
-----------------------------------------------------------------
DOSTOJEVSKINO
Novembris täitub 203 aastat ühe inimkonna ajaloo suurima kirjaniku Fjodor Dostojevski sünnist ning maailmakuulsa romaani “Kuritöö ja karistus” ilmumisest möödub 158 ja Dostojevski loomingust vahest kõige iseloomulikuma romaani “Idioot” ilmumisest möödub 156 aastat.
Lisaks sellele, et Dostojevski teosed on kõige loetumate hulgas, võib teda nimetada ka üheks enim filmitud kirjanikuks. Ekraniseeringute arvult on ta klassikute seas esikolmikus. Seetõttu tähistame Dostojevski loomingut programmiga DOSTOJEVSKINO, mille raames linastuvad suvel ja sügisel “Kuritöö ja karistus” ning “Idioot” põhjal valminud filmid Venemaalt, Soomest, Kasahstanist, Jaapanist ja Eestist.
Lev Kulidžanovi “Kuritöö ja karistus“ (NSVL, 1969) - 35mm
Aki Kaurismäki “Kuritöö ja karistus” (Soome, 1983)
Darežan Omirbajevi “Tudeng” (Kasahstan. 2012)
Akira Kurosawa “Idioot“ (Jaapan, 1951)
Rainer Sarneti “Idioot” (Eesti, 2011)
Andrzej Wajda “Kurjad vaimud” (Prantsusmaa, 1988)
----------------------------------------------------------------
PÖFF
08.11-24.11.2024