Registreeru

Kummalise ja stiliseeritud filmi keskmes on Vašek – nooremas keskeas härra, kes töötab muuseumivahina, elab koos emaga, on häbelik ja tegudes silmapaistmatu. Loo käivitab aga punapäine kaunitar, kes ühel päeval muuseumi ilmub ja Vašeki kohtingule kutsub. Variatsioonid beetamehe igikestval unelusel kenast naisest, kes millegipärast just tema valib ja sellest väljakutsuval kombel märku annab, teevad peagi ruumi vandenõule, kiusatusele, põgenemisele ja tagaajamisele.

Kaalukas osa filmist kulgebki rongikupeedes, kuhu satuvad kõige erinevama taustaga reisijad. Stiliseeritud karakteritena on igaüks peaaegu pealetükkivalt valmis oma elulugu jutustama... ja loodki on sarnaselt tegelastega lihvitud kunstniku nähtamatu šablooni, või siis hoopis moodsa muinasjutu reeglite järgi. Plejaadist ei puudu ka sulidest kunstikauplejad, pahelised kaunitarid, nunnad ja katoliiklastest pihitaksojuhid; piipu suitsetavad ja sügavaid mõtteteri poetavad detektiivid.

Tomasz Mielniku filmis on üheskoos nii tšehhi filmidest tuttavat kergemeelsust kui ka omapärast huumorit ja melanhooliat. Pilatakse nii filosoofiat kui ka katoliiklust, aga miski pole otsejoones ühemõtteline. Taustal aimub ehk Wes Andersoni, võib-olla ka pisut "Kohutavat ilu", kahtlemata aga vaimukat mängulusti.

Martin Oja / PÖFF

Tšehhi Vabariik / Poola 2015