Registreeru

Vana kirjanik Alexander (Bruno Ganz), on haige ja surmaks valmis. Ta jätab kõigega hüvasti ning meenutab ammust elu oma ilusa naisega (Isabelle Renauld).

Autoga ringi sõites päästab ta vahistamisest tänavalapse, illegaalse immigrandi Albaaniast. Juhuslikult näeb ta samal päeval pealt poisi röövimist ja asub röövijaid jälitama.

Kuigi ta meeled on täis kahetsusi, sunnib Alexander surma ootele, üritades poissi aidata. Oma viimasel elupäeval seikleb ta maagilises realismis ja mõistab, et ei osanud armastada, põgenedes alati loovuse metsa, kus kunstnikud komistavad kui pimedad hobused.

„Ükskõik, kus ma olen, Kreeka haavab mind. Mineviku, koolis õpitud luule pärast. Ma vihkasin seda kõike, kuni läksin Pariisi õppima ja lugesin uuesti Homerose „Odüsseiat”. See täitis mu nostalgiaga oma maa ja kultuuri järele. Too poeem kummitab mind siiani ning on mu töös keskne. Minu jaoks pole Kreeka geograafiline ruum, vaid tsivilisatsioon – Platoni või mõne teise kirjaniku tekst. See on universaalne. Seistes silmitsi praeguse Kreeka reaalsusega, on mul valus.”

Theo Angelopoulos