TRINE DYRHOLMI FILMIPÄEVAD

Taani armastatuima näitleja filmivalik kinos Artis 08.01-03.02.2025

Trine Dyrholm on Taani kino üks säravamaid tähti, kelle karjäär ulatub üle kolme aastakümne. Ta on näitleja, kes suudab oma rollides ühendada jõu ja haavatavuse, muutes iga oma tegelaskuju meeldejäävaks ja sügavaks. Alates debüüdist filmis "Armutud südamed" (1998), mis tõi talle esimese Bodili auhinna, on Dyrholm pälvinud lugematul hulgal tunnustusi, sealhulgas Euroopa Filmiakadeemia ja Berliini filmifestivali auhindu. Ta on teinud koostööd Taani ja Euroopa tipprežissööridega ning loonud rolle, mis uurivad võimu, armastuse ja identiteedi keerulisi tahke.

Lisaks näitlemisele on Dyrholm ka laulja ja režissöör, kelle kunstiline kohalolu on laiahaardeline ja mõjus. Tema filmid käsitlevad sageli keerulisi teemasid – eetikat, peresuhteid ja individuaalset vastutust – pakkudes vaatajatele alati midagi sügavat ja mõtlemapanevat.

FILMIDEST LÄHEMALT

"Tüdruk nõelaga" (Pigen med nålen, Magnus von Horn, 2024)

See ajalooline draama viib vaatajad 1940. aastate Taani, kus ühiskond seisab silmitsi sõjajärgse moraalse kaosega. Trine Dyrholm kehastab naist, kelle vaiksed valikud ja keerulised otsused hakkavad kujundama mitte ainult tema enda, vaid ka terve kogukonna saatust. Film uurib süü ja lunastuse teemasid, tuues vaatajani tugeva ja intensiivse loo.

"Ärtuemand" (Dronningen, May el-Toukhy, 2019)

Julge ja provokatiivne psühholoogiline draama, kus Trine Dyrholm mängib edukat advokaati Anne'i, kelle suhe oma kasupojaga paneb ohtu nii tema karjääri kui ka perekonnaelu. Film uurib võimu, manipuleerimise ja moraalsete piiride küsimusi, pakkudes vaatajale keerulist ja emotsionaalset elamust. Dyrholmi etteaste on siin erakordselt intensiivne ja nüansirikas.

"Usalduse küsimus" (En frygtelig kvinde, Christian Tafdrup, 2017)

Film pakub ausat ja provotseerivat pilguheitu suhetesse, tuues esile kontrolli ja manipuleerimise peened nüansid. Trine Dyrholm mängib naist, kes oma tugeva isiksuse ja kontrollivajadusega viib suhte piiri peale. Tegemist on terava ja ebamugavalt ausa looga, mis paneb vaatajaid oma suhete dünaamikat ümber hindama.

"Sünnipäevatüdruk" (Fødselsdagsbarnet, Stefan Fjeldmark, 2022)

See tundlik draama keskendub perekondlikele suhetele ja leppimise keerukusele. Trine Dyrholm mängib ema, kes üritab pärast traagilist sündmust oma peret taas kokku tuua. Film puudutab sügavalt inimlikke teemasid – kaotust, andestust ja armastust – pakkudes vaatajale liigutavat ja siirast lugu.

"Astrid Lindgreni rääkimata lugu" (Unga Astrid, Pernille Fischer Christensen, 2018)

See biograafiline draama jutustab Astrid Lindgreni noorusaastatest ja tema kujunemisloost. Kuigi fookus on noorel Astridil, toob Trine Dyrholm kõrvaltegelasena filmi olulist sügavust ja pinget. Tema tegelaskuju aitab avada Astridi sisemaailma ja tema valikute tagamaid.

"Margrete. Põhjamaade kuninganna" (Margrete den Første, Charlotte Sieling, 2021)

Eepiline ajalooline draama räägib kuninganna Margrete I-st, kes ühendas 14. sajandil Skandinaavia riigid. Trine Dyrholm loob veenva portree naisest, kes seisab silmitsi poliitiliste intriigide, reetmise ja omaenda inimlikkusega. Filmi visuaalne keel ja ajalooline autentsus muudavad selle lummavaks kogemuseks.

"Kuninglik armulugu" (En kongelig affære, Nikolaj Arcel, 2012)

See ajalooline draama heidab pilgu Taani kuningliku õukonna poliitilistele ja romantilistele intriigidele 18. sajandil. Trine Dyrholm mängib tugevat kõrvaltegelast, kes lisab loo pingetele sügavust ja dramaatilisust.

"Nico 1998" (Nico, 1988, Susanna Nicchiarelli, 2017)

See film räägib kultuslaulja Nico elu viimastest aastatest, kus tema karjäär on hääbumas, kuid tema loominguline kirg pole kadunud. Trine Dyrholm toob Nico karakteri ellu melanhoolia ja jõulisusega, mis muudab filmi kaasahaaravaks ja liigutavaks eluloofilmiks.

"Kommuun" (Kollektivet, Thomas Vinterberg, 2016)


1970. aastate Kopenhaagenisse asetuv lugu räägib katsetest luua ideaalne kommuun, kus valitseks võrdsus ja avatus. Trine Dyrholm mängib naist, kelle isiklik elu laguneb tükkideks, kui ideaalid põrkuvad reaalsusega. Tema emotsionaalselt laetud etteaste tõi talle Berliini filmifestivalil Hõbekaru.

"Erna on sõjas " (Erna I Krig, Henrik Ruben Genz, 2020)

On Esimene maailmasõda. Jüütimaal elab noormees Kalle. Poisi lapsemeelsus on sedavõrd ilmne, et vaevalt teda väeteenistusse tahetaks. Kuid läheb teisiti ja Kalle mobiliseeritakse. Ema Erna ei suuda sellega kuidagi leppida: keegi ei taha ju oma last sõtta saata, pealegi kui kardad, et poeg oma õndsas lihtsameelsuses ei saa seal hakkama. Nii otsustabki Erna pojale järgneda, et teda kaitsta. Ta läheb Kalle emana, kuid saab väeosas paljudele sõduritele Ema võrdkujuks. Ja kuigi on sõda ja on lahinguväljad, avastab Erna endas taas ka Naise.

Avasta Trine Dyrholmi meisterlikkus ja karisma nüüd kinos Artis!