Varjude Arhitekt - Fritz Langi retrospektiiv - 05.12 kuni 22.01 | "Metropolis" ja "M" lavastaja
Fritz Langi retrospektiiv alustab juba 5. detsembril! Eelmise sajandi üks mõjuvõimsamaid režissööre kino Artise ekraanidel kuni jaanuari lõpuni välja.
Retrospektiivi toovad teieni Unlimited Media ja Kultuurikapital.
"Ka timukad surevad" (Hangmen Also Die!, 1943)
Fritz Langi "Ka timukad surevad" (Hangmen Also Die!) on mõjuv ja pingeline Teise maailmasõja aegne põnevik, mis ühendab ajaloolise draama, poliitilise kommentaari ja tugeva moraalse sõnumi. See on üks märkimisväärsemaid Ameerikas valminud filme, mille Lang lõi pärast Saksamaalt põgenemist, tuues oma loomingusse sügava isikliku ja poliitilise vaate. Film on oluline ajastukroonika, mis käsitleb vastupanu natsismile ning tõstab esile inimliku vapruse ja ohvri tähenduse võitluses rõhumise vastu.
Filmi tegevus toimub natside okupeeritud Tšehhoslovakkias, keskendudes vastupanuliikumise operatsioonile, mille käigus mõrvatakse Reinhard Heydrich – üks natsirežiimi kurikuulsamaid juhte ja "Praha lihunikuna" tuntud SS-ohvitser. Lugu jälgib mõrvarit, Tšehhi professorit Dr. Svobodat, kes varjab end võimude eest, samal ajal kui natsid algatavad julma kättemaksu süütute elanike vastu. Linna elanikud seisavad silmitsi moraalse dilemmaga: kas reeta vastupanuliikumise kangelased või riskida oma eludega, et hoida vastupanu elus.
"Ka timukad surevad" on ajalooliselt oluline nii oma tugeva narratiivi kui ka poliitilise sõnumi tõttu. Film on Fritz Langi ja Bertolt Brechti koostöö tulemus, pakkudes ainulaadset segu Langi pingelisest ja visuaalselt dramaatilisest stiilist ning Brechti teatraalsetest võtetest. Film pälvis oma aja kohta harukordset tunnustust ja tõstis esile Ameerika filmide rolli poliitilise vastupanu ja sõnumi kandjatena. Tänapäeval on "Ka timukad surevad" hinnatud kui võimas sõjaaegne draama ja üks esimesi Hollywoodi filme, mis käsitles natsirežiimi ja selle vastu võitlemise temaatikat, jäädes oluliseks mälestuseks vastupanujulgusest ja vabaduse hinnast.