Registreeru

I Теснота I
Alla 12-aastastele mittesoovitatav!

26-aastase Kantemir Balagovi debüütfilm „Lähedus“ võeti eelmise aasta Cannes’i festivalil soojalt vastu: linastudes Un Certain Regard programmis, võitis see filmiajakirjanike eripreemia. Esindades ametlikult küll Venemaa kino, on Balagov pärit Kaukaasiast Naltšiki linnast Kabardi-Balkaaria Vabariigist. „Läheduses“ jutustab ta ühe loo, mis juhtus tema kodulinnas 1998. aastal.

Filmi peategelane on 24-aastane juudi tütarlaps Ilana. Särtsakas neiu töötab päevast päeva oma isa autoremonditöökojas, õhtuti aga kohtub kabardi rahvusest noormehega. Kogukonnas hõõguvad etnilised pinged ning noortel on targem oma suhteid saladuses hoida. Uued probleemid tekivad ka perekonna sees: Ilana vend David teatab oma kihlusest, kuid samal ööl noorpaar röövitakse. Kohalik juudi kogukond seatakse raske valiku ette: kui emad-isad tahavad pruuti ja peigmeest veel elusana näha, tuleb neil tasuda suur summa lunaraha.

Perekonda tabanud õnnetus joonistab peenelt välja laste ja vanemate suhted. Balagov kujutab vahetult, ausalt ja suure psühholoogilise asjatundlikkusega, kuidas lihtsad inimesed käituvad raskete valikute ees.

Martin Oja