Registreeru

Tšehhoslovakkia ja nüüdse Tšehhi Vabariigi kõigi aegade üheks vaadatumaks filmiks peetav mängufilm "Jules Verne'i imeline maailm" sai uue ja värskema välimuse 57 aastat pärast algversiooni linalejõudmist, ning selle digitaalselt restaureeritud versiooni maailma­esilinastusest kujunes tänavuse Karlovy Vary filmifestivali üks olulisemaid sündmusi.

Film kuulub legendaarse Tšehhi animaatori ja filmilavastaja Karel Zemani filmiseeriasse, mis sündis Jules Verne'i populaarsete seiklusjuttude ainetel. Teos toetub kaudselt Verne'i 1896. a ilmavalgust näinud romaanile "Isamaa lipp" (Face au drapeau) ja esindab filmižanri, mida kaasajal armastatakse kutsuda aurupungiks ning mida Lääne publik tunneb sarnase stiili kasutamise järgi kasvõi Terry Gilliami ja Wes Andersoni filmidest. Nagu ka Zemani varasemates ja hilisemates töödes, on ka selles filmis esiplaanil stop-motion animatehnika (puulõige), kõikvõimalike tehnikavidinate jõuline kasutamine ning muidugi ainulaadne visuaalne isikupära. Algselt inspireerisid Zemanit Verne'i raamatute originaalillustraatorite Édouard Riou' ja Leon Bennetti joonistatud pildid, mida ta kombineeris filmi niivõrd isikunäoliselt, et sellest sai üks tema loomingu signatuure.

Kuigi filmi esilinastusest on möödas ligi 60 aastat, vaimustab see siinkirjutajat samamoodi kui noorukieas 30 aastat tagasi, mil Zemani parimaid filme sai näha nii Nõukogude kinolevis kui ka pühapäevahommikustes teleprogrammides.

Helmut Jänes / PÖFF

Tšehhoslovakkia 1958