Registreeru

Mängufilm koosneb neljast loost, mis on tehtud Guimarãesi linna (Põhja-Portugal) auks. Iga peatüki režissöör on meister: Kaurismäki, Erice ning kaks Portugali nimekat režissööri Costa ja Oliveira. Kõik nad annavad oma panuse, et tähistada Guimarãesi nimetamist 2012. a Euroopa kultuuripealinnaks.

Soome autor Kaurismäki alustab looga „Kõrtsmik” – surmtõsine komöödia tummast baariomanikust. Olles armas aperitiiv järgnevale, Pedro Costa episood „Sweet Exorcism” on kui 1974. aasta revolutsiooni taaskülastus, pika ja veidra dialoogiga liftis – see on danteliku baasiga omapärane kummituslugu. Bask Victor Erice’i liigutav panus on dokumentaalfilm „Broken Windows” vana (ja nüüdseks hüljatud) tekstiilivabriku veterantöötajatest. Rohkem kui saja-aastane Manuel de Oliveira lõpetab lühikese ja sarkastilise naljaga – „The Conqueror conquered" on tänapäeva ebamõistliku turismi kuiv satiir. See on sobiv lõpetus mõtlemapanevale kollektiivfilmile.

Sellised Euroopa kino suurkujud on vähestest linnadest filme teinud. See pole teos ainult nende austajatele. Kuigi film tehti kultuuripealinna projekti raames, on raske leida teist niivõrd ühtset antoloogiafilmi, mis ühendab erinevad stiilid ja toonid. See on sidus kogum, kus kõik režissöörid kajastavad sama teemat: mälu ja töölisklass.

Javier Garcia Puerto / PÖFF

Portugal 2013