Registreeru

David Clay hinnatud romaanil põhinev Rufus Norrise debüütfilm "Murtud" on kirjeldamatult valus, ilus ja puudutav draama täiskasvanuks saamisest. Briti äärelinnas elab üksteise kõrval majades kolm väga erinevat perekonda, neist ühes noore Eloise Laurence'i poolt suurepäraselt mängitud kangelanna hüüdnimega Skunk.

Norris ei lase idüllilisel õhkkonnal kaua kesta – kohe filmi alguses on Skunk tunnistajaks üksikisana kolme tütart kasvatava naabrimehe Bobi (Rory Kinnear) seletamatule ja vägivaldsele kallaletungile kõrvalpere vaimse puudega pojale Rickile (Robert Emms). Keset päeva, keset tänavat. Selle teo tagajärgede ahel läbib tervet filmi ja ei jäta ühtegi peret puudutamata. Norris avab meile erinevate perekondade elud, esialgu mõistetamatute otsuste ja käitumiste tagamaad. Skunki isa Archie rolli mängib sümpaatseks Tim Roth – sooja südamega tasakaalukas üksikisa, kes oma vaoshoitud kaotusvalu kiuste püüab tütrele ja ka kõikidele teistele ümbritsevatele nende katsumustes toeks olla. Filmis on eriti ehedalt edasi antud perekondade toimimise dünaamikat – äärmiselt tõepärased dialoogid, väljaütlemata sõnad ja pinged. Läbivalt suurepärased näitlejatööd annavad ka ebasümpaatsetele karakteritele sügavuse, mis äratab vaatajas kaastunnet.

Eloise Laurence'i Skunk on selle kõige kestel niivõrd ehe, kelmikas, üdini sarmikas ja seiklushimuline, et keerab vaataja täielikult ümber oma sõrme. See on tagasiminek siira lapsemaailma purunemise ajajärku – vaataja leiab ennast koos peategelasega muutliku ja tõsise täiskasvanute-maailma sissepääsu juures, kus üks avastus järgneb teisele ning kõik illusioonid hakkavad vaikselt kuid kindlalt hajuma. "Murtud" on võimas, ehe ja sügavalt liigutav teos.

Tiina Urm