Register

Uudised

Artis alustab uue üritustesarjaga "Artišokk ahvatleb"

|
26. veebruaril stardib Artise uus kinoõhtute sari, mis toob iga kahe kuu järel publikuni ühe väärt filmi minevikust ning väärt külalised, kellega pärast seanssi nähtu üle arutleda.

Esimene ahvatlus on Ilkka Järvi-Laturi 1993. aasta film "Tallinn pimeduses". See on musta huumoriga vürtsitatud miljonidollariline põnevik, mis tuleb ekraanile 35 mm filmilindilt.

Filmi tegevus läheb lahti 1991. aastal, mil Eesti oli just kuulutanud oma iseseisvust. Gängsterite kamp on valmis sepitsenud plaani, kuidas röövida riigi kullavarud – triljardi väärtuses kullakange, mis peale aastatepikkust varjamist Pariisis nüüd rahva hurraahüüete saatel Eestisse tagasi tuuakse.

Naiivsest elektrikust Toivost saab kogu plaani võtmetegur, tema ülesandeks on kogu linn kokkulepitud kesköö tunnil pimendada. Toivot, kes pole sugugi mitte paadunud kriminaal, julgustab tööd vastu võtma tema viimseid päevi rase naine. Mis järgneb, on põnev ja pingeline lugu, millesse segatud lapse sünd, pimendus, poliitika ja üle kõige – armastus.
Film esilinastus Toronto festivalil, seejärel sai sellest ootamatu publiku lemmik Sundance’il ning lõpuks pärjati teda 1994. aastal Hõbealeksanderi auhinnaga Thessaloniki filmifestivalil Kreekas.
Filmi lavastas Ameerikas resideeruv Soome režissöör Ilkka Järvi-Laturi, stsenarist oli Paul Kolsby ja operaatoriks meie oma mees Rein Kotov.
Näitlejatena astuvad filmis üles Ivo Uukkivi, Jüri Järvet, Enn Klooren, Peeter Oja, Tõnu Kark, Väino Laes ja paljud teised tuntud Eesti näitlejad.

Kuidas film valmis, miks see Eestis alles 15 aastat hiljem linastus, miks kohalikud filmitegijad seda ei sallinud - sellest ja muustki saab vestelda filmi maaletooja Margus Õunapuu ja teiste asjaosalistega.

FILM JA PILETID

VAATA TREILERIT

JÄLGI ÜRITUST FACEBOOKIS

Järgmisena on kavas vaadata ja analüüsida Lars von Trieri unustamatut ja maagilist ulmedraamat "Melanhoolia", mis saab ahvatluseks 23. aprillil. Kirsten Dunst, Charlotte Gainsbourg, Charlotte Rampling jt - see saab olema vaimustav (taas)kohtumine!

FILMIST LÄHEMALT