Register

Uudised

Avasta filmilindimaagia 15.-22. augustil

|
15. - 22. augustini on kõikidel kinogurmaanidel võimalus kaasa elada kaheksale filmilindilt linastuvale filmile. Kino nagu vanasti!

Filme näitavad Artise projektsionistid originaalsetelt 35 mm filmilintidelt - sellistelt, mida kasutati kinodes enne moodsa digitehnika võidukäiku. Kuna osa linte on pärit kümnete aastate tagusest ajast, on need muutunud rabedaks ja mõni on ka päris palju kannatada saanud. Kõik nad tuleb hoolega üle kontrollida ja parandada. 

Lint oli materjal, mille peale operaatorid "valgusega kirjutasid", see andis edasi pildi kõik varjundid, sõltumata sellest, kas tegu oli mustvalge või värvifilmiga. Digieelse ajastu filmides leidub seega tabamatut maagiat - neis on erilist pehmust ja sügavust, otsekui oleks kaadri taga peidus midagi salapärast.

Filmilindilt kinokunsti nautimine viib publiku teatud mõttes romantilisse atmosfääri ja ajastusse, kui saali täitis veel kinoprojektori surin ning säbru ja lõikekohad viisid vaataja ekraanil toimuva keskmesse. 

"Artise Filmilindipäevade" raames tulevad veel kord suurele ekraanile väga eripalgelised linateosed aastatest 1958 - 2012. Mitmed neist on filmitud Eestis. 

"Nõel. Remix" (2010) - Rašid Nugmanovi autoriversioon oma legendaarsest filmist "Nõel", millest sai omal ajal unustusse vajunud nõukogude noortekultuuri sümbol ning mis pani aluse Viktor Tsoi üldrahvalikule kuulsusele. 

"Hamlet" (1964) - William Shakespeare'i näidendi üks paremaid ekraniseeringuid. Filmi loodusvõtted toimusid Vääna-Jõesuus! 

"Kuningas Lear" (1970) - veel üks Shakespeare'i draama, mille venekeelses kinoversioonis tegi surematu rolli Jüri Järvet. 

"Virtuoos" (1999) - juba 20 aastat enne Christopher Nolanit filmis Hollywood Eestis "suurt kino". "Virtuoos" on lugu 1930ndate Broadway tantsijast ja lauljast, kes saab kutse esineda Eestis, kust on pärit tema ema. Episoodilistes rollides tegid kaasa mitmed tuntud Eesti näitlejad.

"Coco enne Chaneli" (2009) - ikoonilise Gabrielle Chaneli lugu, mille peaosas suurepärane Audrey Tautou.

"Mister X" (1958) - opereti "Tsirkuseprintsess" filmiversioon, mille kaudu on taas erakordne võimalus kuulata Georg Otsa kordumatut  häält suurel ekraanil. 

"Tulpan" (2008) - film noorest kasahhist, kes pärast ajateenistust naaseb steppidesse, kuid peab seal uue elu alustamiseks ja karjaseks saamiseks kõigepealt abielluma. 

"Kokoko" (2012) - kaasaegne vene tragikomöödia, mille keskmes on fantastiliste näitlejate duett Anna Mihhalkova ja Jana Trojanova. 

Filmid tulevad näitamisele originaalkeeles, eesti- ja venekeelsete subtiitritega. 

KAVA JA PILETID