Register

Uudised

Maikuu algab Tallinnas ja Tartus 7. Jaapani animatsiooni filmifestivaliga

|
7. Jaapani animatsiooni filmifestival (JAFF) toimub tänavu 1. - 12. mail Tallinna kinodes Artis ja Solaris ning Tartu kinos Ekraan. Festivalil linastub üle 20 anime-teose erinevates žanrites, filme on nii lastele, noortele kui täiskasvanutele. Enamik programmist on subtitreeritud eesti keelde, mitmetel filmidel on ka venekeelsed subtiitrid. Lisaks filmiseanssidele toimub Solaris keskuses 4. mail cosplay show, milles animefännid saavad kehastuda oma lemmikkangelasteks, ning 5. mail on Solarise aatrium anime kirbuturu päralt. Mõlemad üritused ootavad ka vabatahtlikke osalejaid.
 
Festivali avab uue põlvkonna animevirtuoosi Mamoru Hosoda fantaasiafilm "Hundilapsed Ame ja Yuki" (2012), mis võitis eelmisel kuul Japan Academy Awards tseremoonial prestiižika peaauhinna parima animatsiooni kategoorias. Hosoda loomingust on fookuses veel klassikateoseks kujunenud fantaasiadraama "Tüdruk, kes hüppas läbi aja" (2006). Mõlemad filmid linastuvad nii eesti- kui venekeelsete subtiitritega. Erakordsed teosed põhiprogrammis on ka Goro Miyazaki romantiline draama "Moonikünka nõlvadel" (2011) ja Hiroyuki Okiura enamjaolt käsitsi valminud fantaasiadraama "Kiri Momole" (2011), mille valmimiseks kulus 7 aastat.
 
Põhiprogrammis jätkub eelmisel aastal populaarsust kogunud Kentaro Miura eepilisel mangal põhineva filmisarja "Berserk" linastamine. Solaris Kino ekraanil on triloogia mullu Jaapanis esilinastunud teine osa "Lahing Doldrey pärast", aga ka mõni kuu tagasi ekraanidele jõudnud kolmas film "Laskumine". Tartu kinos Ekraan saab lisaks nendele filmidele näha ka triloogia esimest osa. Fantastikažanrist on ekraanil veel festivali ainus 3D-film "Küborg 009", mis linastub ingliskeelsete subtiitritega. Õudusanime fännidel maksab programmist otsida Naoyoshi Shiotani eelmisel aastal valminud põnevikku "C-veri: Viimane pimedus", mis on mitme aasta eest festivalil linastunud Blood-sarja õnnestunud järg.
 
JAFF teeb sel aastal kummarduse legendaarsele animaatorile ja režissöörile Gisaburo Sugiile. Sensei-programmis linastuvad 72-aastase autori loomingut lahkav dokumentaalfilm "Animemeister Gisaburo Sugii" (2012) ning mõned filmid tema loomingu erinevatest etappidest, sealhulgas mitu uhiuues kassianime sarjas linastuvat filmi. Neist tuntuim on "Öö galaktika raudteel" (1985). Klassikarubriigis linastame Mamoru Oshii legendaarset ulmedraamat "Hing anumas 2: Süütus" (2004) ning Hayao Miyazaki perefilmi "Minu naaber Totoro" (1988), mis on omamoodi JAFFi talismanfilm, mida näitame suurel ekraanil suurepärase eesti dublaažiga ikka ja jälle.
 
Eestikeelseid lastefilme näitame ka kassianime eriprogrammis: "Kassi tagasitulek" (2002) on korra juba JAFFi programmis linastunud, "Tüdruk, kes räägib kassidega" (2009) on aga ekraanil esmakordselt ning linastub Artise kino pikkade traditsioonidega animahommikute sarja "Mudilaste multilaegas" raames. Pärast seanssi saavad lapsed koos elusuuruses animekassiga saba sirutada. Kassianime programm jätkub lühifilmidega täiskasvanutele, neist kõige erakordsemad on ehk Tatsuo Sato psühhedeelne "Kassisupp" (2001) ja Jaapani kaasaegse luuletaja Kenji Miyazawa loomingu stiliseeritud ja jõuline väljendus "Kevad ja kaos" (1996).
 
Noortele soovitame lisaks rikkalikule fantastikaprogrammile ka humoorikat noorsooanimed "K-On!" (2011) neljast tüdrukust, kes otsustavad kooli muusikaklubi sulgemisest päästa. Programmis "Joonistada või mängida" linastub kaks populaarsete mangade alusel valminud noortekomöödiat, "Ouran Keskkooli Võõrustajate Klubi" (2012) ja "Akko saladus" (2012). Festivali viimastel päevadel 9. - 12. mail toimub kinos Artis Tallinna Noortenädala raames ja kino vabatahtlike noorte ehk kinokommuuni poolt korraldatud eriprogramm, milles neli JAFF-i programmis linastuvat anime-filmi saavad kaaslasteks temaatilised loengud-õpitoad.
 
Kuni 26. aprillini saab JAFF-i ametlikul koduleheküljel www.animefest.eu registreeruda Solarise keskuse aatriumis 4. ja 5. mail toimuvatele cosplay show'le ja anime kirbuturule. Parimale cosplay etendusele on välja pandud auhinnad. Anime kirbuturule võib tuua näitusele või müüki isetehtud ehteid, mobiiliripatseid, anime DVD-sid, plakateid, muusikaplaate, animefiguure jms.
 
Festivali käigus on avatud JAFF-i infopunkt Solarise keskuse 1. korrusel Estonia pst poolse paraadukse kõrval. Artise kinos on mangade tuba, kus näitame katkematult populaarseid anime telesarju. Festivali programmi tutvustav kataloog on tasuta saadaval kõigis linastuskohtades alates 29. aprillist. Piletid on eelmüügis festivalikinode kassades ja veebis alates 24. aprillist.
 
Festivali veeb
 
Festivali kinod
Kino Artis - www.kino.ee
Solaris Kino - www.solariskino.ee
Kino Ekraan - www.forumcinemas.ee
 
Lisainfo
Rasmus Kütt
Tallinna koordinaator
Tel 56509837
 
Piiu Pilt
Tartu koordinaator
E-post: piu@piu.ee
 
Kauri Sander
Tallinna infolaud ja vabatahtlikud
 
Kaia Jallai
Tartu infolaud ja vabatahtlikud
E-post: kaia@anime.ee
 
Anatoli Prokofjev
Cosplay ja kirbuturg