Registreeru

Uudised

Koomik Jonah Hilli debüütfilm MID90S viib tagasi vabaduse aegadesse

|
Üle kümne aasta tagasi komöödiaga "Superbad - ülikõva!" areenile tõusnud ja draamadega "Edu valem" (Moneyball) ja "Wall Streeti hunt" (The Wolf of Wall Street) parima kõrvalosatäitja Oscarile kandideerinud Jonah Hill on koostööd teinud selliste nimekate režissööridega nagu Martin Scorsese, Gus Van Sant ja vennad Coenid. Seekord istus ta ise lavastajatooli, et teha nostalgiline film rulatajatest, kes kasvasid üles 90ndate aastate keskel. "Mid90s" jõuab Eesti ekraanidele 7. juunil.

Vabadus olla noor

Film viib meid suvisesse Los Angelesse 90ndate aastate keskel, mil 13-aastane Stevie (Sunny Suljic, "Püha hirve tapmine") satub vaimustusse rulatajatest, hangib laua ning asub uute sõprade seltskonnas kodukandi tänavaid ja parke vallutama. See oli aeg, mil telekast vaadati ninjakilpkonni, nutitelefonid olid kauge tulevik ja igas peres polnud arvutitki. Kohtuti sõpradega, kakeldi vendade-õdedega ja astuti vastu võimukandjatele. Režissöör Jonah Hilli jaoks olid 90ndad teismeliseiga, mil ta kuulas räppi ja tahtis saada samasuguseks lahedaks Los Angelese rulatajaks. ""Mid90s" tuleb otse mu südamest," on koomikust režissöör öelnud.

 

90ndate nostalgiline muusika

Nostalgilise õhustiku 90ndate keskpaigast loob filmi muusika, mille valimisel oli suur roll režissööril endal. Kõlavad Nirvana, Morrissey, The Pixies ja hip-hopi iidolid Wu-Tang Clan, RZA ja Nas – seda muusikat teavad kõik 90ndate aastate noored. Kuna muusikateoste autoriõiguste ostuks ei olnud filmitegijatel piisavalt raha, pöördus Jonah Hill isiklikult artistide poole ja küsis laulude kasutamiseks luba. "Kõigepealt võtsin ühendust Morrisseyga. Arvasin, et kui tema on nõus, küll siis on teised ka. Ta vastas väga kenasti ja soovis mulle edu sõnadega, et ei suuda ära oodata, millal "Mid90s" ekraanidele jõuab. Ma oleks peaaegu istuli kukkunud! Ta ütles "Mid90s", minu filmi pealkirja!" rääkis Jonah Hill ajakirjale Vogue antud intervjuus. Lisaks hoolikalt valitud lauludele 90ndatest, leiab filmi heliribalt ka neli originaallugu, mille autoriteks on "Sotsiaalvõrgustiku" filmimuusika eest Oscari võitnud Trent Reznor ja Atticus Ross.

 

Rulapargis näitlejaid valimas

Soovides filmis näidata autentset rulatajate atmosfääri, suundus Jonah Hill koos kaasprodutsendi ja rulataja Mikey Alfrediga näitlejate otsinguil esmalt rulaparkidesse. Noorte rulatajate hulgas oli ka filmis hiljem peaosa saanud Sunny Suljic. Näinud tollal 11-aastast poissi Yorgos Lanthimose "Püha hirve tapmises", oli Hill kindel, et on leidnud oma filmi peaosalise. Kamba liidrit kehastab professionaalne rulataja Na-kel Smith, kes muusikuna on koostööd teinud ka räppar Tyler the Creatoriga. Lisaks rulatajatele teevad filmis kaasa Lucas Hedges (Oscari-nominatsioon filmist "Manchester by the Sea") ja Katherine Waterston ("Fantastilised elukad: Grindelwaldi kuritööd").

 

Nostalgilise noortefilmi "Mid90s" eellinastus toimub 5. juunil kinos Artis koostöös Simple Sessioniga. Alates 7. juunist on film kinos regulaarsete seanssidega.

 

Treiler: https://www.youtube.com/watch?v=NWDuXzSbe0g

Alates 8. jaanuarist toob Artis loetud arv kordi ekraanile suurejoonelise eluloolise filmi „Judy“, milles legendaarseks Ameerika filminäitlejaks ja lauljaks Judy Garlandiks kehastub Oscarivõitja Reneé Zellweger.
Sügisel 10-aastaseks saanud ja selle aja jooksul enam kui miljonit külastajat parimate Eesti, Euroopa ja maailma filmidega kostitanud kino Artis ootab uuest aastast oma tiimi programmijuhti.
Reedest pühapäevani tulevad kinos Artis Eesti publiku ette kolm tähelepanuväärset filmi, mis kandideerisid 2019. aasta Euroopa Parlamendi LUX Prize auhinnale. Filmipäevad avab 6. detsembri õhtul võidufilm.
12. – 20. oktoobrini kestvatel laste filmipäevadel on Artise ekraanidel uued eestikeelsed Euroopa lastefilmid nii mudilastele, koolilastele kui tervele perele.
Kuidas te end tunneksite, kui teie ette ilmuks neitsi Maarja? Ilmselt arvaksite, et hakkate vaikselt ära pöörama. Ootamatusi täis linalugu "Armuline Lucia" ilmutab end Eesti ekraanidel alates 5. juulist.
Jaanipäevale eelneva töönädala õhtud sisustab kino Artis viimase aja publiku lemmikfilmidega, mida on viie õhtu peale kokku 11.
Dokumentaalfilm Rein Taageperast on kvintessents suure mõtleja ja suure tegutseja eluteest ning elutööst. Filmis kõnelevad arhiiviürikud, aga ka tema kaasteelised nii Kalifornias kui Eestis. Ja muidugi Rein Taagepera ise.
Üleeuroopalise hääletuse tulemusel võitis Euroopa Filmiakadeemia Noore Publiku Auhinna Hollandi draama "Poksiplika". Film, mis räägib mässumeelse tüdruku teekonnast kikkpoksi meistriks, jõuab levitaja Estinfilmi vahendusel mai lõpus ka Artise ekraanidele.
Abielupaar Louis Garrel ja Laetitia Casta astuvad koos üles Pariisi tänavatel toimuvas romantilises draamas "Truu mees" (L'homme fidèle). Film on näitlejana tuntud Garreli teine täispikk lavastajatöö, mille stsenaarium tunnistati parimaks mullu San Sebastiani filmifestivalil. "Truu mees" jõuab Eesti ekraanidele 26. aprillil.
28 Times Cinema saadab 28 noort, keda köidab filmindus, 2019. aasta Veneetsia filmifestivalile Giornate degli Autori valiku žüriiliikmetena.
5. mail kogunevad 12-14-aastased noored üle Euroopa kinosaalidesse, et samaaegselt vaadata ja hinnata kolme Euroopa noortefilmi, mille hulgast selgub Euroopa Filmiakadeemia Noore Publiku Auhinna laureaat. Eestis toimub laureaadi valimine Tallinnas kinos Artis.
Esmaspäeval, 22.aprillil esilinastub kinos Artis režissöör Ruti Murusalu portreefilm „Mees muinasjutust. Toomas Edur“, mille peategelaseks on tantsija, lavastaja ja Eesti Rahvusballeti kunstiline juht Toomas Edur.
Neli aastat pärast seda, kui Prantsusmaal jõudsid esmakordselt ajakirjandusse pedofiiliasüüdistused katoliku preestri Bernard Preynat' aadressil, esitles režissöör François Ozon hiljuti Berliini filmifestivalil oma uut mängufilmi "JUMALALE TÄNU" (Grâce à Dieu), mis põhineb neil sündmustel. Berliinis žürii Grand Prix' pälvinud linateos jõuab Artise ekraanidele 12. aprillil.
Kinos Artis toimuvad 21.-24. märtsini 3. Kevadised rahvusvähemuste filmikultuuri päevad, mille raames avaneb ainulaadne võimalus näha mitut haruldast filmi.
Kinos Artis algab 6. Euroopa lastefilmide festival, mis toob noorte kinosõpradeni kuus uut ja kvaliteetset filmi ja animatsiooni.
5.-9. märtsini näitab kino Artis Iberofesti filminädala raames iga päev tasuta üht hispaaniakeelset filmi, viimane neist on kogu pere animafilm ja kõlab eesti keeles.
Kino Artise Facebooki lehel lõppes eile, 25. veebruaril kuu aega kestnud rahvahääletus, kus 2018. aasta lemmikfilmi tiitli nimel võistles 16 Artise möödunud aasta menukaimat linateost.
"See film on neile, kes on end kordki elus tundnud üksikuna, kes on jäetud kõrvale, sest ta pole selline nagu teised," on oma uue filmi "Piir" (Gräns) kohta öelnud režissöör Ali Abbasi. Cannes'i filmifestivalil Un Certain Regard kõrvalprogrammi võitnud "Piir" jõuab Eesti ekraanidele 15. veebruaril.
Kino Artis korraldab jaanuaris ja veebruaris oma Facebooki lehel suure rahvahääletuse, kus omavahel võistlevad eelmise aasta 16 suurima vaatajate arvuga filmi. Publiku lemmikfilm selgub 25. veebruaril.
Mullu Berliini filmifestivali võistlusprogrammis esilinastunud Christian Petzoldi "Transiit" on lugu noore sakslase Georgi põgenemisest natside okupeeritud Euroopast, kuid filmi tegevus toimub tänapäeval. Aja- ja filmikunsti piire kompav linateos jõuab Eesti kinodesse 25. jaanuaril.
Lisaks ajalooõpikutele pakub kooliõpilastele suurepärast võimalust tutvuda nii Eesti kui ka Euroopa ajalooga linnulennult ning läbi mõnusa huumori Hardi Volmeri film "Elavad pildid".
22. veebruaril kell 19:00 esilinastub kinos Artis retrohõnguline prantsuse romantiline komöödia "Populaarne tüdruk" (Populaire), mille keskmes on 1950. aastatel ülipopulaarsed masinakirjutamise meistrivõistlused. Filmi peaosades mängivad prantsuse populaarseim poissmeeste kehastaja Romain Duris ("Südametemurdja", "Molière") ja vendade Dardenne'ide Cannes'i filmifestivalil Kuldse Palmioksa pälvinud filmiga "Laps" (L'Enfant) rambivalgusesse tõusnud Déborah François.
Sel nädalavahetusel, 26. ja 27. mail kinos Artis ja Solarise keskuses toimuval Euroopa lastefilmide festivalil toimuvad tasuta meediakoolitused lapsevanematele saavad väärika punkti Henry Kõrvitsa juhitava vestlusringiga meedia tähelepanu all üles kasvamisest, millest võtavad osa kunagised lapstähed.
Ajakiri "Pere ja Kodu" esitleb 26. ja 27. mail kinos Artis ja Solarise keskuses toimuvat EUROOPA LASTEFILMIDE FESTIVALI, mis toob publiku ette uhiuued laste- ja perefilmid, samuti parima valiku juba kinodesse jõudnud filmidest. Üritust juhivad Tallinna Linnateatri näitlejad Külli Teetamm ja Andero Ermel, kelle pere on sage Euroopa lastefilmide külastaja. Festivali käigus saab igaüks anda oma panuse filmi "Lotte ja kuukivi saladus" nägemispuudega lastele mõeldud kirjeldustõlke valmimisse, mille linastusele on oodatud ka terved ja muidu uudishimulikud lapsed-lapsevanemad. Lisaks toimub terve rida filmiga seotud üritusi nii kinos kui Solaris keskuses: meediateemalised loengud lapsevanematele, Kinobussi eriefektide töötoad lastele ja palju muud.
Seni kuni vanad kinoprofid aega Cannes’is veedavad, tuleb uus põlvkond peale. Ja eesti filmi tulevik näib helge.
Sõbralik Artise ja Tallinnfilmi seltskond saadab praeguse perenaise lapsehoolduspuhkusele ning otsib uut aktiivset kohvikujuhatajat.
11. - 15. mail toimub kinos Artis filminädal "Artistid Artises", mis toob ekraanile dokumentaalfilmid märkimisväärsetest kultuuritegelastest. Eriliseks teeb ürituse asjaolu, et korraldamise eest vastutavad noored vabatahtlikud filmihuvilised.
Reedel, 11. mail kell 21:30 toimub kinos Artis omalaadne kontsert-performance METROPOLIS – KINO KONZERT, milles Põhjala riikide muusikud defineerivad uuesti Fritz Langi legendaarse ulmeklassika "Metropolis" helipilti. Originaalis orkestrimuusikaga linastunud armastus-, düstoopia- ja ühiskonnakriitilisele loole on lisatud 80 aastat pärast esilinastust leitud osad, mida peeti lõplikult hävinuks, ning uue, elektroonilise kõlapildi loovad alternatiivinstrumentidel musitseeriv Soome avangardtrio Cleaning Women, mürataustadega katsetav Petrozavodski muusik Ivan Afanasjev Venemaalt ja Norra muusikud-heliloojad Gudmund Østgård ja Nasra.
6. Jaapani animatsiooni filmifestivali aukülaline, animerežissöör Maya Yonesho, saabub täna Eestisse ning esitleb laupäeval, 8. aprillil kell 15 kinos Artis maailmas suurt tunnustust pälvinud lühifilmikollektsiooni "Talvepäevad", milles 35 erinevat autorit üle maailma, nende hulgas Maya Yonesho, tõlgendavad Matsuo Basho surematuid rengasid animevõtmes. Kollektsiooni kordusseanss toimub 2. mail kell 18 kinos Artis.
13. - 20. aprillil toimub kinos Artis kultuurikuu "Saksa kevad" raames filminädal "Musik.Film.Woche", mille raames linastub 7 erinäolist muusikalist linateost klassikast avangardini, eluloofilmid kõrvuti dokumentalistikaga. Filminädala avab 13. aprillil kell 19:30 parimaks Saksa filmiks tunnistatud Joseph Vilsmaieri tõsielusündmustel põhinev draama "Comedian Harmonists", mille kordusseanss toimub 20. aprillil kell 11:00 väärikate kinohommikute programmis. Enamik filme linastub eesti- ja ingliskeelsete subtiitritega.
Tähistamaks Taani Euroopa Liidu eesistumisperioodi 2012. aasta esimesel poolaastal toimub Taani saatkonna ja Taani Kultuuri Instituudi eestvõttel 23. - 30. märtsil Tallinnas kinos Artis ja 26. - 28. märtsil Tartus Genialistide Klubis TAANI KINO FESTIVAL, mida esitleb Sampo Pank.
Pühapäeval, 18. märtsil esitletakse Eesti filmi 100. sünnipäeva raames kinos Artis Tallinna Ülikooli Balti Filmi- ja Meediakooli filmiosakonna III lennu tudengite kõige esimesi filme. Koondnimetuse all "Pole sõnu" esitlevad oma debüütteoseid režissöörid Anna Hints, Doris Tääker, Eva Kübar, Heinrich Sepp, Margus Raid, Nele Kirsipuu, Reino Aedmäe, Sander Maran, Sandra Z ja Sten-Jaago Vesso. Programmi ainus avalik seanss toimub kinos Artis 19. märtsil kell 19:15.
2. märtsil kell 18:30, tund enne Argentina režissööri J.J. Campanella tunamullu parima võõrkeelse filmi Oscariga pärjatud filmi "Saladus nende silmades" linastust, toimub kinos Artis Argentina tango teemaline kohvikuõhtu. Saksamaal resideeruv tõlkija, kirjastaja, kontserdikorraldaja ja Argentina tango õpetaja Kaja Keil avab tango sügavama, poliitilise tähenduse.
1. märtsil kell 17:20 toimub HISPAANIA KINO FESTIVALI raames kinos Artis katalaanikeelse dokumentaalfilmi EL BULLI lisaseanss. Film on subtitreeritud eesti ja inglise keelde.
27. veebruarist 4. märtsini toimub Tallinnas kinos Artis ja 5. - 9. märtsini Tartus kinokeskuses Cinamon Hispaania kino festival, mille raames jõuab ekraanidele valik viimastel aastatel hispaaniakeelses kinos tunnustust leidnud linasteoseid.
24. - 26. veebruaril kell 17 linastab festival DocPoint Tallinn kinos Artis kolmeks temaatiliseks programmiks koondatud Eesti nõukogudeaegse dokumentalistika põnevamaid ja kurioossemaid teoseid. Talinnfilmi ja Eesti Rahvusringhäälingu arhiivisügavustest jõuavad ekraanile poliitika, poeesia ja olme märksõnade alla jagatud filmilindid. Filmiüritus toimub Eesti filmi 100. sünnipäeva raames.
Reedel, 10. veebruaril esilinastub kinos Artis prantsuse animaautorite Jean-Loup Felicioli ja Alain Gagnoli põnev perefilm "Üks kass Pariisis", mis nomineeritud parima animafilmi Oscarile. Film linastub eesti keelde dubleerituna Tallinnas kinos Artis ja Coca-Cola Plazas, Tartus kinos Ekraan ja Cinamoni kinokeskuses, Rakvere Teatrikinos, Viljandis Männimäe külalistemaja kinos ning üle Eesti Kinobussi vahendusel. Kinos Artis on alates 13. veebruarist võimalik filmi vaadata ka originaalkeeles, eesti- ja venekeelsete subtiitritega.
9. veebruaril kell 19:00 esilinastub kinos Artis dokumentaalfilm "Pärand".
Eesti Filmi juubeliaasta puhul sai äsja uue kuue (digitaliseeritud ja puhastatud pildiga) Eesti ülipopulaarne mängufilm "Vallatud kurvid" (1959). 1. veebruaril kell 18 toimub Tallinnas kinos Artis sel puhul pidulik linastus. Kohal on filmi naispeaosatäitjad Terje Luik ja Eve Kivi. Õhtut juhib Eesti Film 100 eestvedaja, filmiajakirjanik ja -toimetaja Jaak Lõhmus. Kuulutatakse välja ka Eesti Film 100 veebruarikuu fookus - "Mehed ei nuta".
Läbi suve Tallinnas kinos Artis ja Tartus Cinamoni kinokeskuses kinoklassika nišifilme tutvustanud filmiprogramm AINULT FRIIKIDELE lõpetab Euroopa kultuuripealinna aasta erakordse linateosega dokumentalistika klassikuilt D.A. Pennebakerilt ja Chris Hegeduselt. Skenedele ja subkultuuridele pühendatud hooaja võtab kokku 19. detsembril kell 21:00 kinos Artis ja 20. detsembril kell 21:00 Cinamoni kinokeskuses linastuv dokumentaalfilm KOOGIKUNINGAD Prantsusmaa parima kondiitri tiitlit jahtivatest magusameistritest.