Registreeru

Uudised

Maikuu algab Tallinnas ja Tartus 7. Jaapani animatsiooni filmifestivaliga

|
7. Jaapani animatsiooni filmifestival (JAFF) toimub tänavu 1. - 12. mail Tallinna kinodes Artis ja Solaris ning Tartu kinos Ekraan. Festivalil linastub üle 20 anime-teose erinevates žanrites, filme on nii lastele, noortele kui täiskasvanutele. Enamik programmist on subtitreeritud eesti keelde, mitmetel filmidel on ka venekeelsed subtiitrid. Lisaks filmiseanssidele toimub Solaris keskuses 4. mail cosplay show, milles animefännid saavad kehastuda oma lemmikkangelasteks, ning 5. mail on Solarise aatrium anime kirbuturu päralt. Mõlemad üritused ootavad ka vabatahtlikke osalejaid.
 
Festivali avab uue põlvkonna animevirtuoosi Mamoru Hosoda fantaasiafilm "Hundilapsed Ame ja Yuki" (2012), mis võitis eelmisel kuul Japan Academy Awards tseremoonial prestiižika peaauhinna parima animatsiooni kategoorias. Hosoda loomingust on fookuses veel klassikateoseks kujunenud fantaasiadraama "Tüdruk, kes hüppas läbi aja" (2006). Mõlemad filmid linastuvad nii eesti- kui venekeelsete subtiitritega. Erakordsed teosed põhiprogrammis on ka Goro Miyazaki romantiline draama "Moonikünka nõlvadel" (2011) ja Hiroyuki Okiura enamjaolt käsitsi valminud fantaasiadraama "Kiri Momole" (2011), mille valmimiseks kulus 7 aastat.
 
Põhiprogrammis jätkub eelmisel aastal populaarsust kogunud Kentaro Miura eepilisel mangal põhineva filmisarja "Berserk" linastamine. Solaris Kino ekraanil on triloogia mullu Jaapanis esilinastunud teine osa "Lahing Doldrey pärast", aga ka mõni kuu tagasi ekraanidele jõudnud kolmas film "Laskumine". Tartu kinos Ekraan saab lisaks nendele filmidele näha ka triloogia esimest osa. Fantastikažanrist on ekraanil veel festivali ainus 3D-film "Küborg 009", mis linastub ingliskeelsete subtiitritega. Õudusanime fännidel maksab programmist otsida Naoyoshi Shiotani eelmisel aastal valminud põnevikku "C-veri: Viimane pimedus", mis on mitme aasta eest festivalil linastunud Blood-sarja õnnestunud järg.
 
JAFF teeb sel aastal kummarduse legendaarsele animaatorile ja režissöörile Gisaburo Sugiile. Sensei-programmis linastuvad 72-aastase autori loomingut lahkav dokumentaalfilm "Animemeister Gisaburo Sugii" (2012) ning mõned filmid tema loomingu erinevatest etappidest, sealhulgas mitu uhiuues kassianime sarjas linastuvat filmi. Neist tuntuim on "Öö galaktika raudteel" (1985). Klassikarubriigis linastame Mamoru Oshii legendaarset ulmedraamat "Hing anumas 2: Süütus" (2004) ning Hayao Miyazaki perefilmi "Minu naaber Totoro" (1988), mis on omamoodi JAFFi talismanfilm, mida näitame suurel ekraanil suurepärase eesti dublaažiga ikka ja jälle.
 
Eestikeelseid lastefilme näitame ka kassianime eriprogrammis: "Kassi tagasitulek" (2002) on korra juba JAFFi programmis linastunud, "Tüdruk, kes räägib kassidega" (2009) on aga ekraanil esmakordselt ning linastub Artise kino pikkade traditsioonidega animahommikute sarja "Mudilaste multilaegas" raames. Pärast seanssi saavad lapsed koos elusuuruses animekassiga saba sirutada. Kassianime programm jätkub lühifilmidega täiskasvanutele, neist kõige erakordsemad on ehk Tatsuo Sato psühhedeelne "Kassisupp" (2001) ja Jaapani kaasaegse luuletaja Kenji Miyazawa loomingu stiliseeritud ja jõuline väljendus "Kevad ja kaos" (1996).
 
Noortele soovitame lisaks rikkalikule fantastikaprogrammile ka humoorikat noorsooanimed "K-On!" (2011) neljast tüdrukust, kes otsustavad kooli muusikaklubi sulgemisest päästa. Programmis "Joonistada või mängida" linastub kaks populaarsete mangade alusel valminud noortekomöödiat, "Ouran Keskkooli Võõrustajate Klubi" (2012) ja "Akko saladus" (2012). Festivali viimastel päevadel 9. - 12. mail toimub kinos Artis Tallinna Noortenädala raames ja kino vabatahtlike noorte ehk kinokommuuni poolt korraldatud eriprogramm, milles neli JAFF-i programmis linastuvat anime-filmi saavad kaaslasteks temaatilised loengud-õpitoad.
 
Kuni 26. aprillini saab JAFF-i ametlikul koduleheküljel www.animefest.eu registreeruda Solarise keskuse aatriumis 4. ja 5. mail toimuvatele cosplay show'le ja anime kirbuturule. Parimale cosplay etendusele on välja pandud auhinnad. Anime kirbuturule võib tuua näitusele või müüki isetehtud ehteid, mobiiliripatseid, anime DVD-sid, plakateid, muusikaplaate, animefiguure jms.
 
Festivali käigus on avatud JAFF-i infopunkt Solarise keskuse 1. korrusel Estonia pst poolse paraadukse kõrval. Artise kinos on mangade tuba, kus näitame katkematult populaarseid anime telesarju. Festivali programmi tutvustav kataloog on tasuta saadaval kõigis linastuskohtades alates 29. aprillist. Piletid on eelmüügis festivalikinode kassades ja veebis alates 24. aprillist.
 
Festivali veeb
 
Festivali kinod
Kino Artis - www.kino.ee
Solaris Kino - www.solariskino.ee
Kino Ekraan - www.forumcinemas.ee
 
Lisainfo
Rasmus Kütt
Tallinna koordinaator
Tel 56509837
 
Piiu Pilt
Tartu koordinaator
E-post: piu@piu.ee
 
Kauri Sander
Tallinna infolaud ja vabatahtlikud
 
Kaia Jallai
Tartu infolaud ja vabatahtlikud
E-post: kaia@anime.ee
 
Anatoli Prokofjev
Cosplay ja kirbuturg
Ootame väga Sinu kirja kuni 21. oktoobrini, kui usud, et võiksid olla just see, keda otsime. Kuulutuse jagamine sõprade ja tuttavatega on ka väga teretulnud!
Artises on vabanemas klienditeenindaja töökoht. Ootame sooviavaldusi ja võimalikke küsimusi 26. oktoobrini 2020. Julget osavõttu!
22. oktoobrist tuleb kümne seansiga Artise ekraanile Prantsuse ajastudraama "Põleva tütarlapse portree" - läbi ja lõhki Artise publiku film.
Laupäevast, 10. oktoobrist tuleb 10 seansiga kino Artise ekraanile võrratult ilus dokumentaalfilm, mis näitab, kuidas inimene ja loodus saavad olla õnnelikus suhtes.
10. – 18. oktoobrini ootab kino Artis lapsi, noori, peresid ja kõiki teisi huvilisi vaatama uusi põnevaid joonis- ja dokumentaalfilme loodusest ja loomadest.
24. - 27. septembrini pakub Artis kinonostalgiat või väärt võimalust tutvumiseks legendaarse vene režissööri Andrei Tarkovski (1932 – 1986) filmidega.
HEAD ARTISE KÜLASTAJAD!
Eesti oma koroonaäpp HOIA on nagu tark mees taskus - teavitab Sind, kui leiab, et oled olnud lähikontaktis mõne nakatunuga. Töötab seda paremini, mida rohkemad inimesed äppi kasutavad. Artis soovitab!
Soe, inimlik ja vägagi aktuaalseid teemasid puudutav dokumentaalfilm viib meid Balkani mägede vahele, kust võib veel leida elu, milletaolist me enam Euroopas ehk ettegi ei kujuta.
4. - 13. septembrini jõuavad Artises ekraanile maailmakuulsa Jaapani filmilavastaja AKIRA KUROSAWA (1910 – 1998) filmid.
Juba neljandat korda võõrustab kino Artis Balti Filmipäevi. Kahel augustikuu õhtul tulevad ekraanile Läti ja Leedu filmiloome paremikku kuuluvad filmid, mis linastuvad eesti - ja inglisekeelsete subtiitritega ning on kõigile TASUTA.
15. - 22. augustini on kõikidel kinogurmaanidel võimalus kaasa elada kaheksale filmilindilt linastuvale filmile. Kino nagu vanasti!
Judy Garlandi rolli eest nii Kuldgloobuse kui Oscariga tunnustatud Renée Zellweger on kahel õhtul taas Artise ekraanil.
Märtsikuust alates pausil olnud DAAMIDE VALIKU KINOÕHTUD saavad augustist taas hoo sisse!
Seitsmel juulikuu õhtul toob Artis tagasi ekraanile põneva valiku publiku lemmikfilme 2019.-2020. aastast. Teiste seas on hittfilmi "Tõde ja õigus" lühendatud versioon, mida Eestis pole veel kunagi näidatud.
Kinopaast on läbi. Tänasest, 1. juuni hilishommikust alates saavad pealinna kinosõbrad jälle suurelt ekraanilt filme nautida.
Kolmandat korda järjest tuli Artise aasta menukaim film Eesti tegijatelt, lüües konkurente seegi kord pika puuga ning järgmist kodumaist filmi koguni viiekordselt.
Reedest, 13. märtsist algas Eestis eriolukord, mis kõige muu hulgas tähendab, et ka kino Artis sulgeb uksed ajani, mil tavapärane elukorraldus taastub.
13.-15. veebruarini võõrustab Artis Talviseid Rahvusvähemuste Filmikultuuri Päevi, mis seekord toovad ekraanile 4 omanäolist filmi, viies kinosõbrad nii Põhja-Rootsi, Soome, Jakuutiasse kui Arktikasse. Kasuta võimalust näha ja kogeda maailma ja väikeste rahvaste erilisi palgeid!
29. jaanuarist 2. veebruarini saab Artises iga päev näha mitmekülgset valikut maailma parimatest dokumentaalfilmidest.
Alates 8. jaanuarist toob Artis loetud arv kordi ekraanile suurejoonelise eluloolise filmi „Judy“, milles legendaarseks Ameerika filminäitlejaks ja lauljaks Judy Garlandiks kehastub Oscarivõitja Reneé Zellweger.
Reedest pühapäevani tulevad kinos Artis Eesti publiku ette kolm tähelepanuväärset filmi, mis kandideerisid 2019. aasta Euroopa Parlamendi LUX Prize auhinnale. Filmipäevad avab 6. detsembri õhtul võidufilm.
12. – 20. oktoobrini kestvatel laste filmipäevadel on Artise ekraanidel uued eestikeelsed Euroopa lastefilmid nii mudilastele, koolilastele kui tervele perele.
Lisaks ajalooõpikutele pakub kooliõpilastele suurepärast võimalust tutvuda nii Eesti kui ka Euroopa ajalooga linnulennult ning läbi mõnusa huumori Hardi Volmeri film "Elavad pildid".
22. veebruaril kell 19:00 esilinastub kinos Artis retrohõnguline prantsuse romantiline komöödia "Populaarne tüdruk" (Populaire), mille keskmes on 1950. aastatel ülipopulaarsed masinakirjutamise meistrivõistlused. Filmi peaosades mängivad prantsuse populaarseim poissmeeste kehastaja Romain Duris ("Südametemurdja", "Molière") ja vendade Dardenne'ide Cannes'i filmifestivalil Kuldse Palmioksa pälvinud filmiga "Laps" (L'Enfant) rambivalgusesse tõusnud Déborah François.
Sel nädalavahetusel, 26. ja 27. mail kinos Artis ja Solarise keskuses toimuval Euroopa lastefilmide festivalil toimuvad tasuta meediakoolitused lapsevanematele saavad väärika punkti Henry Kõrvitsa juhitava vestlusringiga meedia tähelepanu all üles kasvamisest, millest võtavad osa kunagised lapstähed.
Ajakiri "Pere ja Kodu" esitleb 26. ja 27. mail kinos Artis ja Solarise keskuses toimuvat EUROOPA LASTEFILMIDE FESTIVALI, mis toob publiku ette uhiuued laste- ja perefilmid, samuti parima valiku juba kinodesse jõudnud filmidest. Üritust juhivad Tallinna Linnateatri näitlejad Külli Teetamm ja Andero Ermel, kelle pere on sage Euroopa lastefilmide külastaja. Festivali käigus saab igaüks anda oma panuse filmi "Lotte ja kuukivi saladus" nägemispuudega lastele mõeldud kirjeldustõlke valmimisse, mille linastusele on oodatud ka terved ja muidu uudishimulikud lapsed-lapsevanemad. Lisaks toimub terve rida filmiga seotud üritusi nii kinos kui Solaris keskuses: meediateemalised loengud lapsevanematele, Kinobussi eriefektide töötoad lastele ja palju muud.
Seni kuni vanad kinoprofid aega Cannes’is veedavad, tuleb uus põlvkond peale. Ja eesti filmi tulevik näib helge.
Sõbralik Artise ja Tallinnfilmi seltskond saadab praeguse perenaise lapsehoolduspuhkusele ning otsib uut aktiivset kohvikujuhatajat.
11. - 15. mail toimub kinos Artis filminädal "Artistid Artises", mis toob ekraanile dokumentaalfilmid märkimisväärsetest kultuuritegelastest. Eriliseks teeb ürituse asjaolu, et korraldamise eest vastutavad noored vabatahtlikud filmihuvilised.
Reedel, 11. mail kell 21:30 toimub kinos Artis omalaadne kontsert-performance METROPOLIS – KINO KONZERT, milles Põhjala riikide muusikud defineerivad uuesti Fritz Langi legendaarse ulmeklassika "Metropolis" helipilti. Originaalis orkestrimuusikaga linastunud armastus-, düstoopia- ja ühiskonnakriitilisele loole on lisatud 80 aastat pärast esilinastust leitud osad, mida peeti lõplikult hävinuks, ning uue, elektroonilise kõlapildi loovad alternatiivinstrumentidel musitseeriv Soome avangardtrio Cleaning Women, mürataustadega katsetav Petrozavodski muusik Ivan Afanasjev Venemaalt ja Norra muusikud-heliloojad Gudmund Østgård ja Nasra.
6. Jaapani animatsiooni filmifestivali aukülaline, animerežissöör Maya Yonesho, saabub täna Eestisse ning esitleb laupäeval, 8. aprillil kell 15 kinos Artis maailmas suurt tunnustust pälvinud lühifilmikollektsiooni "Talvepäevad", milles 35 erinevat autorit üle maailma, nende hulgas Maya Yonesho, tõlgendavad Matsuo Basho surematuid rengasid animevõtmes. Kollektsiooni kordusseanss toimub 2. mail kell 18 kinos Artis.
13. - 20. aprillil toimub kinos Artis kultuurikuu "Saksa kevad" raames filminädal "Musik.Film.Woche", mille raames linastub 7 erinäolist muusikalist linateost klassikast avangardini, eluloofilmid kõrvuti dokumentalistikaga. Filminädala avab 13. aprillil kell 19:30 parimaks Saksa filmiks tunnistatud Joseph Vilsmaieri tõsielusündmustel põhinev draama "Comedian Harmonists", mille kordusseanss toimub 20. aprillil kell 11:00 väärikate kinohommikute programmis. Enamik filme linastub eesti- ja ingliskeelsete subtiitritega.
Tähistamaks Taani Euroopa Liidu eesistumisperioodi 2012. aasta esimesel poolaastal toimub Taani saatkonna ja Taani Kultuuri Instituudi eestvõttel 23. - 30. märtsil Tallinnas kinos Artis ja 26. - 28. märtsil Tartus Genialistide Klubis TAANI KINO FESTIVAL, mida esitleb Sampo Pank.
Pühapäeval, 18. märtsil esitletakse Eesti filmi 100. sünnipäeva raames kinos Artis Tallinna Ülikooli Balti Filmi- ja Meediakooli filmiosakonna III lennu tudengite kõige esimesi filme. Koondnimetuse all "Pole sõnu" esitlevad oma debüütteoseid režissöörid Anna Hints, Doris Tääker, Eva Kübar, Heinrich Sepp, Margus Raid, Nele Kirsipuu, Reino Aedmäe, Sander Maran, Sandra Z ja Sten-Jaago Vesso. Programmi ainus avalik seanss toimub kinos Artis 19. märtsil kell 19:15.
2. märtsil kell 18:30, tund enne Argentina režissööri J.J. Campanella tunamullu parima võõrkeelse filmi Oscariga pärjatud filmi "Saladus nende silmades" linastust, toimub kinos Artis Argentina tango teemaline kohvikuõhtu. Saksamaal resideeruv tõlkija, kirjastaja, kontserdikorraldaja ja Argentina tango õpetaja Kaja Keil avab tango sügavama, poliitilise tähenduse.
1. märtsil kell 17:20 toimub HISPAANIA KINO FESTIVALI raames kinos Artis katalaanikeelse dokumentaalfilmi EL BULLI lisaseanss. Film on subtitreeritud eesti ja inglise keelde.
27. veebruarist 4. märtsini toimub Tallinnas kinos Artis ja 5. - 9. märtsini Tartus kinokeskuses Cinamon Hispaania kino festival, mille raames jõuab ekraanidele valik viimastel aastatel hispaaniakeelses kinos tunnustust leidnud linasteoseid.
24. - 26. veebruaril kell 17 linastab festival DocPoint Tallinn kinos Artis kolmeks temaatiliseks programmiks koondatud Eesti nõukogudeaegse dokumentalistika põnevamaid ja kurioossemaid teoseid. Talinnfilmi ja Eesti Rahvusringhäälingu arhiivisügavustest jõuavad ekraanile poliitika, poeesia ja olme märksõnade alla jagatud filmilindid. Filmiüritus toimub Eesti filmi 100. sünnipäeva raames.
Reedel, 10. veebruaril esilinastub kinos Artis prantsuse animaautorite Jean-Loup Felicioli ja Alain Gagnoli põnev perefilm "Üks kass Pariisis", mis nomineeritud parima animafilmi Oscarile. Film linastub eesti keelde dubleerituna Tallinnas kinos Artis ja Coca-Cola Plazas, Tartus kinos Ekraan ja Cinamoni kinokeskuses, Rakvere Teatrikinos, Viljandis Männimäe külalistemaja kinos ning üle Eesti Kinobussi vahendusel. Kinos Artis on alates 13. veebruarist võimalik filmi vaadata ka originaalkeeles, eesti- ja venekeelsete subtiitritega.
9. veebruaril kell 19:00 esilinastub kinos Artis dokumentaalfilm "Pärand".
Eesti Filmi juubeliaasta puhul sai äsja uue kuue (digitaliseeritud ja puhastatud pildiga) Eesti ülipopulaarne mängufilm "Vallatud kurvid" (1959). 1. veebruaril kell 18 toimub Tallinnas kinos Artis sel puhul pidulik linastus. Kohal on filmi naispeaosatäitjad Terje Luik ja Eve Kivi. Õhtut juhib Eesti Film 100 eestvedaja, filmiajakirjanik ja -toimetaja Jaak Lõhmus. Kuulutatakse välja ka Eesti Film 100 veebruarikuu fookus - "Mehed ei nuta".
Läbi suve Tallinnas kinos Artis ja Tartus Cinamoni kinokeskuses kinoklassika nišifilme tutvustanud filmiprogramm AINULT FRIIKIDELE lõpetab Euroopa kultuuripealinna aasta erakordse linateosega dokumentalistika klassikuilt D.A. Pennebakerilt ja Chris Hegeduselt. Skenedele ja subkultuuridele pühendatud hooaja võtab kokku 19. detsembril kell 21:00 kinos Artis ja 20. detsembril kell 21:00 Cinamoni kinokeskuses linastuv dokumentaalfilm KOOGIKUNINGAD Prantsusmaa parima kondiitri tiitlit jahtivatest magusameistritest.