Registreeru

Uudised

Taani kino festival toob Tallinnasse ja Tartusse põhjamaise kino hinnatud teosed

|
Tähistamaks Taani Euroopa Liidu eesistumisperioodi 2012. aasta esimesel poolaastal toimub Taani saatkonna ja Taani Kultuuri Instituudi eestvõttel 23. - 30. märtsil Tallinnas kinos Artis ja 26. - 28. märtsil Tartus Genialistide Klubis TAANI KINO FESTIVAL, mida esitleb Sampo Pank.
Festivali raames linastub 10 täispikka filmi ja üks lühianima programm, klassikaliste draamade ja komöödiate kõrval ka noorte- ja lastefilme, animatsiooni, ajaloolist thrillerit ning üks dokumentaalfilm. Festivali avab 23. märtsil kell 19:00 kinos Artis Kaspar Rostrupi 1989. aastal parima võõrkeelse filmi Oscarile kandideerinud perekonnadraama "Tants Regitzega", mis on ka festivali ainus möödunud sajandist pärit linateos. Uusim festivali raames linastuv mängufilm, äsja Berliini filmifestivalil kahe olulise auhinnaga pärjatud ajalooline draama "Kuninglik armulugu", jääb 30. märtsist Eesti kinoekraanidele.
 
Taani kino on viimastel aastatel olnud väga edukas, kui alustada Lars von Trieri "Melanhoolia" nimetamisega 2011. aasta Euroopa parimaks filmiks. Sealsamas Euroopa filmiauhindade tseremoonial tunnistati parimaks režissööriks Susanne Bier filmi eest "Taevariik", mis aasta algul oli juba võitnud võõrkeelse filmi Oscari. Need ja ka näiteks Thomas Vinterbergi "Submarino" on jõudnud Eesti kinolevisse. Peagi algava kinofestivali kavas on seevastu enamuses filmid, mida varem ei ole Eestis näidatud. Enamik programmist linastub eestikeelsete subtiitritega, animafilmidel on audiotõlge.
 
Kõikide filmide tutvustused: http://www.kino.ee/Events/DanishCinema
 
Lisainfo:
Kirke Torpan
Taani saatkond
Tel 6306431
 
Kino Artis
Kassa tel 6631380
 
Genialistide Klubi
www.genklubi.ee
 
Taani Filmiinstituut: www.dfi.dk
Peeter Rebase dokumentaalfilm räägib loo 17-aastasest tiibeti budistliku kloostri mungast Tashist. Vanemad saatsid Tashi kloostrisse juba kuueaastaselt ning nüüd seisab tal ees raske otsus - kas pühendada oma elu mungana budismi, vana kultuuri ja traditsioonide edasikandmisele või lahkuda kloostrist ja teostada oma unistused?
Juba viiendat korda feministlik festival Ladyfest, mis täidab nädala õpitubade, filmide, vestluste, etenduse, muusika ja peoga. Kinos Artis linastuvas festivali filmiprogrammis on vaid naisrežissööride teosed.
Alates 2. jaanuarist on Eesti ekraanidel François Ozoni erutav draama "Uus sõbranna" (Une nouvelle amie). Toronto ja San Sebastiani filmifestivalidel furoori tekitanud lugu oli esmakordselt Eesti vaatajate ees PÖFFi eriprogrammis "Nii erinevad, nii sarnased". Filmi esilinastub kinos Artis teisipäeval, 30. detsembril kell 18:45.
Alates 12. detsembrist linastub kinos Artis Moonika Siimetsa lühikomöödia "Roosa kampsun", mis läbi naerutava, ent kriitilise kõverpeelgi küsib, miks hullutas Eesti ühiskonda tänavu enim geiteema. Film esilinastub 10. detsembril, mis on rahvusvaheline inimõiguste päev.
5. - 7. detsembril toimuvad kinos Artis LUX filmipäevad (LUX Film Days), mille raames linastuvad LUX filmiauhinnale kandideerivad filmid "Tütarlapseiga" (Prantsusmaa), "Klassivaenlane" (Sloveenia) ja "Ida" (Poola). Kõik filmid linastuvad eestikeelsete subtiitritega. Seansid on tasuta.
7. - 12. novembril kinos Artis linastuv programm kannab nime "Identiteediküsimus: luubi all sugu". Publiku ette jõuavad 8 prantsuse dokumentalisti filmi soolise enesemääratlemise teemal. Prantsuse dokumentaalfilmide nädal toimub kultuurifestivali "Accord! 2014: Prantsuse kultuurisügis Eestis" raames Prantsuse Instituudi toetusel. Filminädal on osaks juba 15. korda kogu maailmas toimuvast Prantsuse dokumentaalfilmide kuust, mille raames leiab aset 3000 seanssi, neist üle 400 seansi väljaspool Prantsusmaad.
Kullar Viimse teravmeelne ja läbinägelik portreefilm ei räägi üksnes tsivilisatsioonide kokkupõrkest, idealismi ja paratamatuse igavesest vastuolust, vaid ka elab suure sümpaatiaga kaasa ühe väikese eesti tüdruku katsumustele suures maailmas.
FILMIFESTIVALIL PRANTSUSE KULD ON FOOKUSES NÄITLEJANNA JA REŽISSÖÖR FANNY ARDANT
Solarise keskuse tagumisse nurka peidetud kinol Artis täitub täna viis tegevusaastat. 10. oktoobril 2009. aastal uksed avanud kino haldajaks on Eesti Filmi Instituudile kuuluv OÜ Tallinnfilm. Viie aasta jooksul on rohkem kui 20 000 seansil linastunud ligi 2700 filmi kogunud üle poole miljoni külastuse. Repertuaari osas Euroopa suunas vaatav kino kuulub alates 2011. aastast Euroopa kinode võrgustikku Europa Cinemas. 2013. aastal valiti Artis 1170 liikmeskino hulgast võrgustiku parima programmiga kinoks.
Oktoobrikuus toimuvad juba 26. korda soome-ugri rahvaste kultuurile pühendatud hõimupäevade üritused, millest MTÜ Fenno-Ugria Asutuse eestvedamisel on sündimas üldrahvalik liikumine. Kavas on hulk kontserte, konverentse, kirjandusõhtud ja muid temaatilisi üritusi üle Eesti. Traditsioonilised hõimupäevade filmiõhtud toimuvad Tallinna kinodes Artis ja SuperNova. Kinos Artis on hõimupäevade filmiseansid 9. - 13. oktoobril.
Koostöös Rootsi saatkonna ja Rootsi Instituudiga jõuab viie päeva jooksul publiku ette neli mängufilmi, kolm dokumentaalfilmi ning kaks filmi lastele. Osad neist filmidest on varem Eestis festivalidel linastunud, mõned jõuavad publiku ette esmakordselt.
Juba kolmandat korda toimuvad Tallinnas Kasahstani filmipäevad. Kasahstani konsulaadi toetusel jõuavad Tallinnas ekraanile kuus mängufilmi, üks animafilm ja valik tudengifilme. Filmipäevad toimuvad 11. - 14. septembril kinos Artis. Eelsoojendusena on Tallinna Ülikooli Balti Filmi- ja Meediakoolis võimalik 10. septembril vaadata Kasahstanis valminud tudengifilmide programmi.
Enne sügisel aktiivselt käivituva filmihooaja saabumist on 24. - 27. augustil igal õhtul kell 18:00 võimalik kinos Artis ära vaadata eelmisel hooajal ekraanidele jõudnud kodumaised mängufilmid. Viimase aasta jooksul maailma festivalidelt ohtralt auhindu korjanud filmidest jätkavad mitmed oma rahvusvahelist teekonda veel selgi sügisel.
Kinos Artis möödunud hooajal publiku südamed võitnud filmid on taas ekraanil 14. - 24. juulil programmis "Publiku soovil". Igal õhtul kell 17:45 ja 21:45 jõuab vaatajate ette kokku 11 filmi, mille hulgas on nii seiklust, romantikat, tõsist draamat kui ka muhedat komöödiat.
Laulu- ja tantsupeo rahvuslikus tuules linastuvad kaks filmi, mille tegevus toimub kaunil Muhu saarel - „MUHU: Ätsed ja roosid“ ja animafilm „Tantsitaja“
Pagulaspäeva raames linastub neljapäeval, 19. juunil kell 17.00 kinos Artis režissöör Talal Derki käe all valminud dokumentaalfilm „Tagasipöördumine Homsi” (The Return to Homs), Saksamaa-Süüria 2013. Film võitis sel aastal Sundance’i filmifestivalil dokumentaalfilmi kategoorias maailmakino peapreemia.
Koolivaheag on alanud ja Artises ekraanil palju toredaid lastefilme.
Eksootilisel Kuubal toimuv perekonnalugu "Lilledepäev" seab õdedest peaosalised silmitsi perekonna minevikuga. 16. mail kell 19:00 toimuval seansil teeb filmile sissejuhatuse rahvusvahelise haardega psühholoog ja psühhoterapeut Jure Biechonski. Sissejuhatus on inglise keeles.
Goethe Instituut näitab koostöös Filmförderung Hamburg Schleswig-Holstein'iga Saksa Kevade raames nii Tallinnas kui Tartus üheksat uuemat Saksa filmi, mida ei ole varem Eestis näidatud.
Eesti vaatajatele praktiliselt tundmatu Kõrgõzstani filmikunst on viimasel ajal kiiresti arenenud ning sealsed filmid on oodatud külalised rahvusvahelistel filmifestivalidel. Eesti kasvav huvi selle Kesk-Aasia riigi vastu sai kinnitust 2013. aasta detsembris toimunud Eesti peaministri visiidiga ning Eesti Vabariigi aukonsulaadi avamisega Biškekis. Nüüd ongi aeg esitleda Eesti publikule ka Kõrgõzstani filmikunsti.
II Euroopa lastefilmide festival kinos Artis toob 25. - 26. aprillil publiku ette uhiuued laste- ja perefilmid, kuid samuti parima valiku juba kinodesse jõudnud filmidest. Lisaks filmivaatamisele saavad lapsed aega veeta lastemuuseumi Miia-Milla-Manda sõbranurgas ja kohal on liikumise Kiusamisvaba Kool eestvedajad. 25. aprillil trallib lastega Lastekas.ee populaarne kangelane Jänku-Juss ja 26. aprillil juhivad vägesid Piip ja Tuut, kes pajatavad lastele nii mõndagi huvitavat ka filmiajalooost. Lisaks ootavad lapsi magusad üllatused ja saab mõnusalt joonistada ning loomulikult vaadata vahvaid filme.
Reedel, 25. aprillil jõuab kinodesse Poola vanameistri Andrzej Wajda eluloofilm WAŁĘSA. RAHVA LOOTUS. Euroopa Parlamendi saadiku Tunne Kelami kutsel ja Euroopa Parlamendi ERP fraktsiooni toel toimuvad Tallinna kinos Artis ja Tartu kinokeskuses Cinamon päevased kinoseansid, kuhu ootame kooligruppe tasuta filmi vaatama. Filmiseansside ees või järel on kohal ajaloo- või poliitikaekspert, kes kommenteerib filmis käsitletud teemasid.
Kino Artis ekraanile jõuab Suurbritannias valminud uus romantiline draama "Lilledepäev" (Day of the Flowers), mis viib vaatajad koos filmi peaosalistega kuumale Kuubale. Film esilinastub 23. aprillil kell 17:30 üritustesarjas "Daamide valik". Seansile eelnevad tegevused kino kohvikus, film käivitub kell 18:00.
8. Jaapani animatsiooni filmifestival (JAFF) toimub tänavu 11. - 20. aprillil Tallinna kinodes Artis, Solaris ning esmakordselt Coca-Cola Plazas ja Tartu kinos Ekraan. Festivalil linastub ligi 30 anime-teost erinevates žanrites, filme on nii lastele, noortele kui täiskasvanutele. Enamik programmist on tõlgitud eesti või inglise keelde, mitmetel filmidel on lisaks venekeelsed subtiitrid. Lastefilmidele pakume eestikeelset dublaaži. Lisaks filmiseanssidele toimub Solaris keskuse aatriumis 19. aprillil Animemöll.
Alates 4. aprillist on Artise ekraanil möödunud aastal Venemaal valminud mängufilm "Geograaf jõi gloobuse maha" (Географ глобус пропил), mis pälvis äsja viis Venemaa rahvuslikku filmiauhinda "Nika".
Lisaks ajalooõpikutele pakub kooliõpilastele suurepärast võimalust tutvuda nii Eesti kui ka Euroopa ajalooga linnulennult ning läbi mõnusa huumori Hardi Volmeri film "Elavad pildid".
22. veebruaril kell 19:00 esilinastub kinos Artis retrohõnguline prantsuse romantiline komöödia "Populaarne tüdruk" (Populaire), mille keskmes on 1950. aastatel ülipopulaarsed masinakirjutamise meistrivõistlused. Filmi peaosades mängivad prantsuse populaarseim poissmeeste kehastaja Romain Duris ("Südametemurdja", "Molière") ja vendade Dardenne'ide Cannes'i filmifestivalil Kuldse Palmioksa pälvinud filmiga "Laps" (L'Enfant) rambivalgusesse tõusnud Déborah François.
Sel nädalavahetusel, 26. ja 27. mail kinos Artis ja Solarise keskuses toimuval Euroopa lastefilmide festivalil toimuvad tasuta meediakoolitused lapsevanematele saavad väärika punkti Henry Kõrvitsa juhitava vestlusringiga meedia tähelepanu all üles kasvamisest, millest võtavad osa kunagised lapstähed.
Ajakiri "Pere ja Kodu" esitleb 26. ja 27. mail kinos Artis ja Solarise keskuses toimuvat EUROOPA LASTEFILMIDE FESTIVALI, mis toob publiku ette uhiuued laste- ja perefilmid, samuti parima valiku juba kinodesse jõudnud filmidest. Üritust juhivad Tallinna Linnateatri näitlejad Külli Teetamm ja Andero Ermel, kelle pere on sage Euroopa lastefilmide külastaja. Festivali käigus saab igaüks anda oma panuse filmi "Lotte ja kuukivi saladus" nägemispuudega lastele mõeldud kirjeldustõlke valmimisse, mille linastusele on oodatud ka terved ja muidu uudishimulikud lapsed-lapsevanemad. Lisaks toimub terve rida filmiga seotud üritusi nii kinos kui Solaris keskuses: meediateemalised loengud lapsevanematele, Kinobussi eriefektide töötoad lastele ja palju muud.
Seni kuni vanad kinoprofid aega Cannes’is veedavad, tuleb uus põlvkond peale. Ja eesti filmi tulevik näib helge.
11. - 15. mail toimub kinos Artis filminädal "Artistid Artises", mis toob ekraanile dokumentaalfilmid märkimisväärsetest kultuuritegelastest. Eriliseks teeb ürituse asjaolu, et korraldamise eest vastutavad noored vabatahtlikud filmihuvilised.
Reedel, 11. mail kell 21:30 toimub kinos Artis omalaadne kontsert-performance METROPOLIS – KINO KONZERT, milles Põhjala riikide muusikud defineerivad uuesti Fritz Langi legendaarse ulmeklassika "Metropolis" helipilti. Originaalis orkestrimuusikaga linastunud armastus-, düstoopia- ja ühiskonnakriitilisele loole on lisatud 80 aastat pärast esilinastust leitud osad, mida peeti lõplikult hävinuks, ning uue, elektroonilise kõlapildi loovad alternatiivinstrumentidel musitseeriv Soome avangardtrio Cleaning Women, mürataustadega katsetav Petrozavodski muusik Ivan Afanasjev Venemaalt ja Norra muusikud-heliloojad Gudmund Østgård ja Nasra.
Sõbralik Artise ja Tallinnfilmi seltskond saadab praeguse perenaise lapsehoolduspuhkusele ning otsib uut aktiivset kohvikujuhatajat.
6. Jaapani animatsiooni filmifestivali aukülaline, animerežissöör Maya Yonesho, saabub täna Eestisse ning esitleb laupäeval, 8. aprillil kell 15 kinos Artis maailmas suurt tunnustust pälvinud lühifilmikollektsiooni "Talvepäevad", milles 35 erinevat autorit üle maailma, nende hulgas Maya Yonesho, tõlgendavad Matsuo Basho surematuid rengasid animevõtmes. Kollektsiooni kordusseanss toimub 2. mail kell 18 kinos Artis.
13. - 20. aprillil toimub kinos Artis kultuurikuu "Saksa kevad" raames filminädal "Musik.Film.Woche", mille raames linastub 7 erinäolist muusikalist linateost klassikast avangardini, eluloofilmid kõrvuti dokumentalistikaga. Filminädala avab 13. aprillil kell 19:30 parimaks Saksa filmiks tunnistatud Joseph Vilsmaieri tõsielusündmustel põhinev draama "Comedian Harmonists", mille kordusseanss toimub 20. aprillil kell 11:00 väärikate kinohommikute programmis. Enamik filme linastub eesti- ja ingliskeelsete subtiitritega.
Pühapäeval, 18. märtsil esitletakse Eesti filmi 100. sünnipäeva raames kinos Artis Tallinna Ülikooli Balti Filmi- ja Meediakooli filmiosakonna III lennu tudengite kõige esimesi filme. Koondnimetuse all "Pole sõnu" esitlevad oma debüütteoseid režissöörid Anna Hints, Doris Tääker, Eva Kübar, Heinrich Sepp, Margus Raid, Nele Kirsipuu, Reino Aedmäe, Sander Maran, Sandra Z ja Sten-Jaago Vesso. Programmi ainus avalik seanss toimub kinos Artis 19. märtsil kell 19:15.
2. märtsil kell 18:30, tund enne Argentina režissööri J.J. Campanella tunamullu parima võõrkeelse filmi Oscariga pärjatud filmi "Saladus nende silmades" linastust, toimub kinos Artis Argentina tango teemaline kohvikuõhtu. Saksamaal resideeruv tõlkija, kirjastaja, kontserdikorraldaja ja Argentina tango õpetaja Kaja Keil avab tango sügavama, poliitilise tähenduse.
1. märtsil kell 17:20 toimub HISPAANIA KINO FESTIVALI raames kinos Artis katalaanikeelse dokumentaalfilmi EL BULLI lisaseanss. Film on subtitreeritud eesti ja inglise keelde.
27. veebruarist 4. märtsini toimub Tallinnas kinos Artis ja 5. - 9. märtsini Tartus kinokeskuses Cinamon Hispaania kino festival, mille raames jõuab ekraanidele valik viimastel aastatel hispaaniakeelses kinos tunnustust leidnud linasteoseid.
24. - 26. veebruaril kell 17 linastab festival DocPoint Tallinn kinos Artis kolmeks temaatiliseks programmiks koondatud Eesti nõukogudeaegse dokumentalistika põnevamaid ja kurioossemaid teoseid. Talinnfilmi ja Eesti Rahvusringhäälingu arhiivisügavustest jõuavad ekraanile poliitika, poeesia ja olme märksõnade alla jagatud filmilindid. Filmiüritus toimub Eesti filmi 100. sünnipäeva raames.
Reedel, 10. veebruaril esilinastub kinos Artis prantsuse animaautorite Jean-Loup Felicioli ja Alain Gagnoli põnev perefilm "Üks kass Pariisis", mis nomineeritud parima animafilmi Oscarile. Film linastub eesti keelde dubleerituna Tallinnas kinos Artis ja Coca-Cola Plazas, Tartus kinos Ekraan ja Cinamoni kinokeskuses, Rakvere Teatrikinos, Viljandis Männimäe külalistemaja kinos ning üle Eesti Kinobussi vahendusel. Kinos Artis on alates 13. veebruarist võimalik filmi vaadata ka originaalkeeles, eesti- ja venekeelsete subtiitritega.
9. veebruaril kell 19:00 esilinastub kinos Artis dokumentaalfilm "Pärand".
Eesti Filmi juubeliaasta puhul sai äsja uue kuue (digitaliseeritud ja puhastatud pildiga) Eesti ülipopulaarne mängufilm "Vallatud kurvid" (1959). 1. veebruaril kell 18 toimub Tallinnas kinos Artis sel puhul pidulik linastus. Kohal on filmi naispeaosatäitjad Terje Luik ja Eve Kivi. Õhtut juhib Eesti Film 100 eestvedaja, filmiajakirjanik ja -toimetaja Jaak Lõhmus. Kuulutatakse välja ka Eesti Film 100 veebruarikuu fookus - "Mehed ei nuta".
Läbi suve Tallinnas kinos Artis ja Tartus Cinamoni kinokeskuses kinoklassika nišifilme tutvustanud filmiprogramm AINULT FRIIKIDELE lõpetab Euroopa kultuuripealinna aasta erakordse linateosega dokumentalistika klassikuilt D.A. Pennebakerilt ja Chris Hegeduselt. Skenedele ja subkultuuridele pühendatud hooaja võtab kokku 19. detsembril kell 21:00 kinos Artis ja 20. detsembril kell 21:00 Cinamoni kinokeskuses linastuv dokumentaalfilm KOOGIKUNINGAD Prantsusmaa parima kondiitri tiitlit jahtivatest magusameistritest.